На днешния ден честваме Димитровден и според поверията трапезата трябва да е отрупана с месо.
Традиционно на Димитровден започва зимата, както и годежите и сватбите, а жените не трябва да вършат никаква домакинска работа.
Празничната трапеза трябва да е богата, за да е добра и плодородна цялата година. На масата присъства овнешко ястие, яхния от пилешко месо, печени ябълки, тиква, както и вино и ракия. Ако в дома има именик, трябва да му се приготви пълнено пиле.
Димитровден се характеризира с обредно полазване – гадаене по първия гост в дома. Обредът тук се нарича булезен, булезване или полязка. Изпълнява се също и на Игнажден.
Св. велкикомъченик Димитрий Солунски Мироточиви бил родом от Солун, баща му, управител на града, имал в дома си стая с икона и кандило. След смъртта на родителите си Димитрий заел висок военен пост, получил заповед да преследва християните. Но той, обратно, ги покровителствал, заради което бил имъчван и убит. Днес мощите на св. Димитър се съхраняват във великолепна базилика в Солун.
А ето я и силната молитва, която да отправите към Свети Димитър довечера, когато семейството се събере около трапезата:
Свети и славни великомъчениче Христов Димитрие, бърз помощниче и топъл застъпниче за прибягващите към теб с вяра! Като предстоиш с дръзновение пред Небесния Цар, изпроси от Него прошка на нашите съгрешения и избавление от всепагубни язви, трус, потоп, огън, меч и вечни наказания. Моли Неговата благост да помилва този град, тази обител и всяка християнска страна. Ходатайствай пред Царя на Царуващите за мир, тишина, твърдост във вярата и преуспяване в благочестието; а на нас, почитащите твоята честна памет, изпроси благодатно укрепяване в добрите дела, та като вършим благоугодното на нашия Владика Христос Бог, да се сподобим по твоите молитви да наследим Небесното Царство, където вечно да прославяме Него с Отца и Светия Дух. Амин.