От 2012 г. насам феминизмът отново набира популярност, пише The Independent, но изглежда, че въпреки настоящата четвърта вълна на социалното движение, то остава криворазбрано сред голяма част от жените.
Това доказва скорошно проучване, извършено от уеб сайта Refinery29 и CBS News, в което участват 2,093 американки. На въпросите за това как младите жени биха гласували на предсрочните избори през ноември 2018 г. става ясно, че повече от половината дами не възприемат себе си като феминистки.
Ако погледнем речниковото определение за феминизъм, концепцията на движението е проста – това е социалното, икономическото и политическото равенство между половете. 54% от участничките в анкетата обаче заявяват, че не се определят като привърженички на движението, докато останалите 46% се идентифицират с термина.
Въпреки че преобладаващата част не припознава себе си в термина, 53% от участничките намират политиката на президента Доналд Тръмп за неблагоприятна спрямо жените, а 70% чувстват своите права и свободи застрашени.
Резултатите коментира психологът д-р Катрин Туамли, според която много хора свързват феминизма с мъжемразство, а не равноправие. Тъй като редица жени асоциират феминистите като шумни и агресивни, самите те не биха искали да бъдат смятани за такива. „Подобни стереотипи са част от критиките срещу феминизма, които, за съжаление, преобладават в съзнанието на хората“, казва д-р Туамли.
Така например една от участничките в проучването дори не вижда смисъл от съществуването на феминизма към момента. Въпреки че съвременната четвърта вълна се занимава с проблеми като сексуално насилие и сексизъм, все още разпространени на много места, 25-годишната Стефани смята: „Жените се справят достатъчно добре. Мисля, че модерните феминисти само се опитват да осмеят и свалят патриархата, но това не е нужно.“
Разграничаването от термина „феминизъм“ се наблюдава и при знаменитостите. Въпреки че Бионсе и Ема Уотсън например защитават каузата, някои като Сара Джесика Паркър и Кейти Пери не се идентифицират с движението, а Мадона и Сюзан Сарандън изявиха предпочитания към това да наричат себе си „хуманист“.
Прочети още:
- 99% феминизъм: какво (не) разбрахме за равноправието през последните 99 години
- Защо бягаш от женствеността си, феминистке?
- Самодостатъчна – това звучи гордо
- Да ти натиснат бутоните
- Епидемия от нещастни и объркани жени и мъже