На 15 август православните християни и католиците отбелязват големия църковен празник Успение (заспиване) на Пресвета Богородица.
На този ден Божията майка напуска земния живот на 64-годишна възраст и отива при възлюбения си син. Три дни преди това Архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да вземе майка си в своето царство, за да царува вечно с него.
На днешния празник, наречен още Голяма Богородица, се отбелязва земната смърт(успение) на Христовата майка, за разлика от Малка Богородица, когато се чества рождението ѝ. На Успение Богородично, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Миряните се уповават на вярата си и търсят покровителството на Света Богородица в различни житейските проблеми, за здраве и закрила на семейството.
Около този празник се организират родови срещи, свързани с жертвоприношение – готви се курбан и се раздава за здраве, живот, за плодородна година, против премеждия и болести.
На трапезата, според традицията, трябва да има питка, украсена с орнамент, каша от пилешко месо, варено жито, царевица и тиква. Поднасят се диня, круши, грозде и други летни плодове.
Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
На Голяма Богородица имен ден празнуват всички, носещи имената Мария, Марияна, Мариян, Марий и др.
Намерете информация за още български празници и характерните за тях традиции в рубриката ни "Празници".