След като достигнеш определена възраст в нашето общество, хората около теб започват заобиколно, а някои от тях директно, да ти казват, че е време да помислиш за семейство и най-вече за дете.
Започваш да чуваш най-различни клишета, "Време е за дете", "До кога ще чакаш", "Вие можехте да отгледате едно дете за толкова време" и много други подобни. Но никой от тези "любящи" и "загрижени" хора не те съветват за планиране на родителството. Даже ако посмееш да го кажеш и за това имат отговор "Ти в Божите неща не се меси".
И така се започва дебата, кои неща са в нашите ръце и какво се изисква от нас - родителите, за да сме сигурни, че ще имаме необходимата организация.
Планирано родителство е това, което е по нашите сили и възможност.
Ние като родители трябва да помислим, готови ли сме за тази отговорност, наясно ли сме с промените които ще дойдат в нашия график, ежедневие, свободно време и най-вече - имаме ли представа колко ще струва отглеждането и образованието на нашето дете.
Ние родителите, като зрели хора, би трябвало да се замислим: колко спестявания имаме; къде живеем дали сме под наем или в собствено жилище; може ли да се чувстваме комфортно със заплатата на единия родител, след като майката спре работа; с колко ще се повишат месечните ни разходи след раждането на детето. Това са основните въпроси на които трябва да си отговорим, когато започнем да обмисляме идеята да имаме деца.
Има и много други, фундаментални въпрос, които не са включени тук, но за тях някой друг път.
Трябва да помислим и за личните цели и върхове, които сме искали да постигнем. След като станем родители, кои неща отиват на заден план и кое става наш приоритет. Ако си искал кариера и израстване във фирмата, ако си искал да пътуваш около света, ако продължаваш да искаш да излизаш вечер и да ходиш на дискотека.
Всичко това трябва да се преосмисли, за да не се чуе в един хубав ден от родителите "Аз жертвах толкова много заради теб" или "Ако не беше заради теб, аз..."
И така, млади хора, когато вашите загрижени близки решат отново да ви "атакуват" с покани за деца, хубаво е да си направите истинска равносметка преди да се поддадете на тяхната манипулация.
Ще кажете, аз ако трябва всичко да предвидя, това не е възможно, и ще бъдете напълно прави. Човек не може да предвиди всичко в живота, но това, което зависи от нас, е най-малкото, което можем да направим, за да сме по-добре подготвени за неочакваното, което ни предстои.
Автор: Илонка Павлова
Edna търси най-талантливите писатели сред своите читатели! Изпращайте специално написани за нас текстове на edna@netinfo.bg, а одобрените ще публикуваме в рубриката "Из edna@".