Следя този фестивал, хепънинг, празник още от самото създаване и съм заклета негова почитателка. Ходила съм сама, с приятели, с кучето си, а днес дори и с осеммесечната си дъщеря. Срещам все повече млади хора, кучета, и деца. Когато има много деца, има и много надежда. Много очакване за нещо специално, не за пропускане, нещо, което да сложиш в албумчето със спомени и превърнеш в най-хубавата си картичка от лятото.
Няма да ви разказвам програмата на "София диша", нея можете да откриете в сайта на фестивала ТУК, ще ви кажа само какво видях и почувствах и какво още очаквам. Благодарение на това, че София е кандидат за европейска столица на културата, тази година фестивалът има доста по-голям мащаб, площ и капацитет.
Освен това, има и малък петгодишен юбилей!
Дори можеш да срещнеш хора, които са творили в предишните издания. Моето откритие в ръчно изготвените бижута и аксесоари е феята Ива. Купувам си нейни неща на всяко издание на "София диша", защото тя е не само автор и творец, но и умее да предразположи и истински да те вдъхнови.
Всъщност, фестът от година на година става все повече затворена пешеходна зона с търговия и малко арт за разкош. Събитията се ориентирани все повече към приканване към шатрите с авторски и ръчно произведени неща и купуване. Фестивалът е арт-панаир. Няма лошо. Нищо, че идеята му в началото беше да бъде повече хепънинг. Може би, затова все по-бързо успявам да премина през него.
Тази година затворените за движение на автомобили улици и места са цели пет!
В пет поредни недели от август можем да се радваме на платеното и безплатно изкуство. Групирането и локациите са тематични.
Първо бяха Малките 5 кьошета с акцент "Екоморфози", след това ул. А. Кънчев и "Словото зове", следват ул. Пиротска (17 август) с "Ветрове от цветове", ул. Оборище (24-ти) с "Музика и танц", и финалът е на култовата ул. Шишман на 31-ви, където ще има от всичко по малко, защото там ще бъде "Световна столица". В нея ще вземат участие чуждестранни артисти, живеещи в София, както и български, живеещи в чужбина. Очаква се и звездно присъствие, но кой точно ще се появи на заключителния хепънинг организаторите пазят в строга тайна.
Ето малко и от предстоящите изненади:
Акцент на третата седмица "Ветрове от цветове" ще бъде прожекцията на все по-популярното в Европа "съзнателно кино". То е базирано на принципа на някогашните книги-игри и в него зрителят може сам да взима решения как филмът да продължи в една или друга ситуация. Иначе като цяло, очакваме да видим как ще се представят художниците и хората, създаващи образи.
Четвъртата седмица на фестивала е посветена на "Музика и танц". Очаква се концерт да изнесе световноизвестният мандолинер Александър Димитров, който все още е слабо познат в България. Димитров е популярен и с това, че при спечелването на награда от австралийски фестивал за мандолини е бил награден с един декар земя на Луната.
Ако не сте имали китара "Кремона", то тогава ще имате възможност с помощта на учители да се докоснете до уникалните струнни музикални инструменти на "Кремона" - Казанлък.
Моят личен избор от четвъртата седмица е участието на Орлин Дочев-Оли, един от малкото заклети нюуейв изпълнители. Музикант с особен чар и много талант, който вече е готов със соловия си албум "Личен режим". Можете да чуете негови авторски парчета на живо, специално на феста на ул. Оборище.
Фестивалът "София диша" е част от културния календар на Столична община и в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019. Този коз дава златна възможност на организаторите да се развихрят, но и малко да загубят от първоначалния плам и бохемство.
В петата седмица ще се гордеем с нашите успели зад граница творци и ще се запознаем с чужди такива. Ще танцуваме, пеем и пием. И в петте седмици можете да опитате жива бира и домашна лимонада по специални рецепти, да хапвате дъхавия хляб на Слънце и Луна и да си купувате био домати от село Ясен.
"София диша" по душа е тържество на свободния дух, носталгия по детството, романтика, екология, среща и спомен. Но за да изпълни своята мисия да бъде белите дробове на столицата, трябва да се държи повече на изкуството, отколкото на търговията. За другото си има базари и панаири.