Повече за книгата прочетете тук ► Хитовата поредица „101 отбивки“ се завръща със специално издание за любителите на адреналина
***
Пещера Седмовратица — Карлуково
Тази тайна пещера е истинско чудо на природата. Тя е част от Карлуковския карстов район – място, известно със своите вълшебни природни феномени – пещери, каньони, скални арки и други образувания, които са включени в „Натура 2000“.
Самата пещера е много слабо известна и все още запазена в своя автентичен вид. Достигането до нея е малко трудно, тъй като се минава през неосветена пещерна галерия и тесен процеп, но това също е част от чара. Много хора биха се отказали тук, защото липсата на светлина в комбинация с неизвестността за някои са стресиращи.
Но ако преодолеете страховете си, усилията ви ще бъдат възнаградени стократно. Малкият процеп е като портал към друго измерение. Щом се качите на „горната земя“, ще попаднете в приказен свят. Ще се озовете в зала с почти правоъгълна форма, чиито стени представляват 30-метрови скали, обрасли с мъх. На тавана има широк отвор, през който се вижда небето. Няколко дървета са успели да си пробият път и да покажат клоните си през покрива на пещерата.
Човек си дава изведнъж сметка, че дърветата са били пленени в пещерата в продължение на десетилетия, но бавно и полека са успели да си извоюват свободата, изкарвайки короните си на повърхността. Така, след дълги години усилия, листата им най-после са достигнали до пряката слънчева светлина. Изумителна гледка, която ни напомня, че жаждата за живот е по-силна от всичко. Една природна метафора за силата на природата и триумфа на волята.
Упътвания: От Карлуково поемете в посока жп гарата. Щом преминете по моста над Искър, ще видите отклонение надясно към скалния манастир „Св. Никола Глигора“. Тръгнете по това отклонение и след около 10 минути ще сте на паркинга пред храма. Тук трябва да оставите колата и да тръгнете нагоре по бетонните стъпала. Точно преди входа на манастира ще видите тясна пътечка вляво. Поемете по нея. Тя обикаля скалния масив в подножието му, като по пътя ще видите няколко минипещери и скални ниши, които също са интересни. След около 15 минути ще стигнете до място, където вдясно в подножието на скалата има малка пещера с триъгълен вход. Това е входът за Седмовратица. Ще ви трябва челник или друг вид осветление, защото вътре е тъмно. Препоръчително е също да сте с дрехи, подходящи за провиране в тесни пространства. Малко след входа галерията прави завой надясно. Тук таванът изведнъж става нисък. Следва завой на галерията наляво. И в дъното ще видите процепа, през кой - то трябва да минете, за да излезете на „горната земя“. Процепът е тесен, но достатъчен, за да се провре човек. Щом го преминете, всичките ви страхове ще се изпарят на секундата, защото гледките са наистина божествени.
Връщането е по същия маршрут.
Говорим си за...
Има вариант да достигнете до входа на пещерата и по алтернативен маршрут, чието начало е при старата жп гара на Карлуково. Там също има информационна табела с надпис „Екопътека Седмовратица“. По този маршрут се минава покрай изоставена помпена станция, която се пада вдясно, а пътеката се вие нагоре през местността Глигоре, преминава покрай Скалната игла (канара с остър връх) и отново достига до входа на Седмовратица.
GPS координати: 43.194360, 24.056823 – входът на пещерата тунел 43.194358, 24.056818 – панорамата отгоре на платото
Пещера Проходна – Карлуково Скален манастир „Св. Никола Глигора“ – Карлуково Геопътека „Задънен дол“ Скален феномен Провъртеника – Карлуково
След като се полюбувате на пещерата отвътре и направите снимки, може да се изкачите по дясното разклонение на пътеката. Ще ви изведе до върха на скалното плато, откъдето се открива панорама към река Искър и природния феномен Струпаница в далечината.
Името Седмовратица произлиза от седемте входа (врати) към нея. Това са скалните сводове и процепи, през които може да се влезе във вътрешността на голямата зала. Пещерата е кръстена така от пещерняците, които през 70-те години на миналия век са я открили и картографирали.