Почитателите на математиката днес отбелязват Деня на числото Пи, защото датата, както я изписват американците – 3-14-15, дава първите цифри от математическата константа 3,141592653, съобщи Асошиейтед прес.
Денят на числото Пи се отбелязва всяка година, но тази има една особеност, каквато ще се появи чак след век – има съвпадение и при годината.
Следващите цифри от константата определят и най-удачното време за празнуване – в 9 ч. 26 мин. и 53 сек. сутринта и вечерта. Това няма да се повтори до март 2015 г.
Пи е математическа константа, която представлява отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър.
Тя се използва в математиката, физиката и техниката. Пи е "като основен атомен градивен блок" на математиката, каза математикът Джон Поулъс от университета "Темпъл".
Интересен аспект на числото Пи е, че е То и без повтарящ се модел. Изчислено е до над един трилион цифри след десетичния знак. Предизвикателство е колко цифри от него може да запомни човек.
"Това е портал към този вълшебен загадъчен свят на математиката", каза математикът Едуард Френкъл от университета на Калифорния.
За професора по математика от Йейлския университет Нейтан Каплан денят на числото Пи е "подходящ за математически ентусиазъм". Той обаче призна, че за повечето хора математиката не е забавна заради начина, по който се преподава в училище.