Съединението на България е актът на фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885 година. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК).
Същото се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на шести септември 1885 година, подкрепен от българския княз Александър I Батенберг.
Шести септември 1885 година е забележителна дата в историята на България. Именно тогава нашият народ отхвърля една несправедливост, наложена от Великите сили през юли 1878 година с Берлинския договор, който намалява неколкократно територията на Княжество България.
Берлинският договор и неговите решения са основна причина за последвалите в региона три войни – Сръбско-Българската от 1885 година, Балканската (1912 година) и Междусъюзническата (1913 година). Но най-важното е, че в резултат на Съединението - България става по-силна политически, икономически и духовно.
* Къде ще са честванията по случай 127 години от Съединението на България?
Столична община организира тържествено шествие от Паметника на Незнайния воин до Мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг от 11,00 часа.
В 20,30 часа президентът Росен Плевнелиев ще участва в тържествена заря-проверка в Пловдив по повод годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Освен това днешният ден е и официален празник за града под тепетата.