Никой не трябва да си сваля мартеничките, докато не види щъркел.
Прекрасната птица с дълъг червен клюн е предвестника на пролетта по нашите земи. Започне ли да става по-топличко, по-слънчево и по-зелено, значи зимата си е тръгнала и новият живот се заражда по земята.
Щъркелът е възприеман като божествена птица, символ на здраве и дълголетие. Вярва се, че ако занесеш в дома на немощен и хронично болен човек фигурка или изображение на тези изящни птици, ще помогнете за по-бързото и успешно оздравяване на човека.
Според египетските вярвания, викът на тази божествена птица е одухотворил всичко, създадено от бога на Слънцето. Затова е популярен символ на раждането на новия живот, ново дело, залог за успех в ново начинание. От там идва и легендата, че щъркелите носят бебетата.
У нас щъркелът се разглежда като щастлив символ, основно поради това, че унищожава змиите.
В този контекст той е свързан с Христос и апостолите му като унищожители на сатанинските създания. Неговото периодично завръщане всяка пролет в северните страни, позволява той да бъде разглеждан като олицетворение на празника на възраждането.
Антична легенда разказва за щъркел, който хранил своя стар баща, което го е направило символ на любовта на децата към родителите.
Знаете ли обаче какво разстояние прелитат щъркелите всяка година по два пъти – за да отидат по топлите земи, а после да се върнат?
Зелени Балкани са решили да открият отговорите. Те са маркирали* щъркела Белчо и така са успели да проследят пътя му.
На 31 март той се е завърнал у дома в село Белозем. Оказва се, че Белчо е прекарал зимата в Кения, като е летял поне 25 дена до там. Според изчисленията птицата е трябвало да прелита по 300 километра на ден, за да достигне крайната си дестинация.
Завръщането на родна земя не е единствената новост в живота на Белчо. Оказва се, че той е в ново гнездо с друга птица. Това най-вероятно означава, че неговата партньорка е загинала, тъй като щъркелите са моногамни животни и остават с партньора си до неговата смърт.
Белчо не е единственият маркиран щърк. Поли и Крайчо също носят малък индикатор на крачетата си, който не им пречи по никакъв начин на качеството на живот.
*Белчо е маркиран в рамките на проект „Полетът на щъркелите”, финансиран от фондации „EuroNatur” (Германия) и „Ciconia” (Лихтенщайн) в рамките на проект „Влажни ливади и пасища”. Той е първият възрастен бял щъркел в България, който се проследява по този начин.