Зададе ли се краят на година, сами за себе си, а и като общество започваме с равносметките. Обръщаме се назад и се заравяме в статистики, пресмятаме, анализираме, разсъждаваме, правим обобщения и класации в личен, държавен и глобален план, за да изпратим подобаващо отиващите си дванадесет месеца.
Добрите дела, инициативи и жестове статистики и класации трудно ги ловят. Но пък би било хубаво да си спомним и за тях. Не за да ги обобщаваме и класираме. Напомнянето им носи радост и е по-скоро пожелание – догодина да са повече.
Спомняте ли си 15-годишната Мария Стоилова? В началото на 2016-а нейната бърза реакция спаси шофьор на тролейбус в Стара Загора, който, докато е зад волана, изпаднал в безсъзнание и си глътнал езика. Без героична поза, момичето простичко казва, че се радва и гордее, че е успяло да спаси човешки живот. Така трябвало да постъпи, уверена е Мария, и се надява хората да си помагат.
Деца от Асеновград пък поведоха борба за живота на любимата си учителка, болна от левкемия и нуждаеща се от костно-мозъчна трансплантация в чужбина, за която няма пари.
Историята на Людмила Ангелова и нейните ученици е с щастлив край и оказа се е за заразното добро. Инициативата на децата от най-голямото училище в Асеновград се превръща в кауза за целия град и за страната. Затова жената смята, че са я спасили любовта и вярата на децата, благодарение на които са събрани 340 000 лева за операцията й в чужбина.
Сега Людмила помага на свой ученик, борещ се с онкозаболяване.
В същото време декларации за човечност се трупат на бюрото на пловдивски ортопед. Лекарят помага колкото е по силите му на своите малки пациенти. Поемал е пътните разходи на родители, за да отидат децата им на преглед при него. Карал семействата да подписват декларации, че не му дължат пари, за да не им е неудобно да отидат на повторен преглед. Благодарение на него момиче от Пазарджик ще проходи нормално през февруари. 11-годишната Илейн имала деформация на петата и докторът поел средствата за имплант. Сега малката си спомня с усмивка за неволите, защото се надява скоро те да са зад гърба й и всичко да е наред.
Друго дете също се усмихна заради благороден жест и то на човек, когото вероятно никога няма да познава. Крадци отмъкнаха колелото на малката Вики, която страда от детска церебрална парализа. Без специално направеното возило тя не може да се придвижва сама, а майка й нямала пари за ново. Дни след разочарованието заради кражбата и може би заради вярата й в доброто, Вики получи колело. Подари й го бизнесмен, който пожела да остане анонимен, но неговият жест зарадва момиченцето и трогна много хора.
Друг жест на човечност се превърна в новина и завладя социалните мрежи. Полицай помогна на сляп мъж да се качи в тролей. Красимир Тошков, който е подал ръка на човек в нужда, казва, че не става въпрос за това каква е професията ти, а какъв си. „Надявам се, че съм добър човек", обяснява служителят на реда.
Някак като финал на този кратък преглед на доброто отекват думите на незрящия Недялко, на когото е помогнал полицаят: „За съжаление, човещината вече трябва да се тълкува като новина. Не би трябвало да е така, а трябва да е ежедневие".
Това са само няколко положителни новини от отминаващата година. Струваше си да ги напомним и да съхраним надеждата примерите за доброто и човещината догодина да са повече.