След като спечели приза за режисура в Кан 2018 и обра най-важните отличия на Европейските филмови награди за филма си „Студена война“, полският режисьор Павел Павликовски идва у нас, за да представи лентата си лично в столицата по време на 23-тия София Филм Фест през март.
Предишното голямо постижение на Павликовски е престижната награда „Оскар“, която спечели през 2015 г. за филма си „Ида“ – победител в категорията за Най-добър чуждоезичен филм.
Вчера новата му лента „Студена война“ получи три номинации „Оскар“. Новият филм на 61-годишния Павел Павликовски ще се състезава за статуетка от Американската киноакадемия за най-добър режисьор, най-добър чуждоезичен филм и операторско майсторство.
„Студена война“, която ще видим като част от програмата на София Филм Фест 2019, е завладяваща любовна история, сплела фатално съдбите на двама души с различни житейски биографии и темпераменти на фона на разгарящата се Студена война между Източна и Западна Европа през 50-те години на миналия век. Двамата са фатално неподходящи един за друг, но връзката им е предопределена от съдбата. Филмът разказва за една невъзможна любовна история във времена, непознати на днешните поколения.
Павел Павликовски черпи вдъхновение за творбата си от съдбата на своите родители, като дори кръщава героите си на тях. „Те бяха най-интересните драматични образи, на които съм попадал – силни личности, които се обичаха и мразеха”, казва за тях режисьорът.
Двамата се влюбват, предават се, събират се отново, женят се и се развеждат, а връзката им се съживява и замира многократно до края на жизнения им път през 1989 година, малко преди падането на Берлинската стена. „Когато бях по-млад, полудявах от непрекъснатите събирания и раздели на родителите ми. Но когато починаха, осъзнах, че това е най-голямата любовна история“, твърди Павликовски.
Освен „Студена война“, през март в рамките на фестивала София Филм Фест, ще може да гледаме още две заглавия, които ще се състезават за „Оскар“ в категорията за чуждоезичен филм – „Джебчии“ и „Капернаум“.
Японският „Джебчии“ на Хирокадзу Коре-еда е удостоен със „Златна Палма“ от Кан 2018. Творбата разказва за семейство крадци на дребно, които въпреки бедността си приютяват малко момиченце. Всички са задружни и щастливи, докато непредвиден инцидент не разкрие тайни, които поставят на изпитание връзките между членовете на семейството.
„Капернаум“ на ливанката Надин Лабаки е драматична история, разказваща за 12-годишния Зейн и неговата битка за справедливост. Той решава да съди родителите си с обвинението „липса на любов”. Авторите на лентата насочват вниманието към живота и съдбата на хората в най-бедните квартали на Ливан, като поставят фокус върху уязвимия свят на децата там. „Капернаум“ вече е носител на няколко престижни отличия – в Кан през 2018 г. беше удостоен със специалната награда за социална отговорност, приза на Екуменическото жури и престижната Награда на журито.