От днес – 11 август, до сряда – 13-и, звездопад от Персеиди ще достигне своя пик.
Най-голям брой падащи звезди ще могат да се забележат откъм съзвездието Персей, откъдето идва и наименованието.
А ако се чудите какво са Персеидите, то ще се опитаме да обясним
Персеидите са богат метеорен поток, чието родителско тяло е кометата Суифт-Тътъл. Както всички метеорни потоци, те носят името на съзвездието, в което се намира радиантът им.
В страните от Западна Европа е известен като "Сълзите на Св. Лаврентий", понеже нощта на максимума на Персеидите съвпада с празника на св. Лаврентий в Католическия календар.
Максимумът на активността на потока настъпва около 13 август, като от 8 август активността на Персеидите превишава активността на спорадичните метеори и останалите потоци.
През 1992 г., в годината в която родителското тяло на потока, кометата Суифт-Тътл премина през перихелий, се наблюдава метеорен дъжд. Силните прояви на висока активност са свързани преди всичко с преминаванията на кометата през Перихелий. 1
Любопитното е, че Суифт-Титъл се приближава до Земята ни веднъж на всеки 135 години, но за сметка на това планетата ни минава покрай нейната „опашка“ на всеки 12 месеца. Изключително красивото изгаряне на Персеидите може да се наблюдава от абсолютно всяка точка на планетата, като това зрелище е още по-наситено в Северното полукълбо.
За жалост поради замърсяването в големите градове явлението няма да се вижда толкова ясно. затруднено.