За зло или за добро, животът ни не е тиха река от спокойни и предварително обмислени емоции - това е напълно нормално. Много фактори и събития оказват влияние върху емоционалното ни състояние и психичното ни здраве. Те могат да бъдат умора, психическо и/или умствено натоварване, качество на съня, хормонални колебания или просто начин на живот, който не е съобразен с нуждите ни.
Емоциите ни всъщност са реакция на даден стимул (външен или вътрешен) и се променят през деня. Ето защо никой не е в едно и също настроение през цялото време.
Когато обаче емоционалните колебания са резки, случват се без видима причина или дори без да ги забележим (по-скоро околните ги забелязват), може би се очертава емоционална нестабилност. Когато се чувстваме сяка настроенията ни се возят на емоционално влакче в увеселителен парк и не можем да разберем какво се случва в нас, обикнвено ставаме объркани и страдаме.
Това състояние на дълбок дисбаланс понякога ни кара да имаме прекалено бурни реакции или да действаме импулсивно. Чувстваме се безпомощни пред тази вълна от емоции, която ни връхлита с пълна сила без предупреждение и вече не сме в състояние да я овладеем или дори да я смекчим.
Разбира се, има много последствия от тази нестабилност, които могат да се наблюдават в ежедневието ни, и които трябва да ни помогнат да забележим състоянието си и да потърсим помощ от експерти по психично здраве.
Как може да изглежда това? Различно е от човек на човек, но това са някои от най-силно изразените знаци.
Говорим си за...
►Невъзможност да осъществим плановете си
►Чувство, че не сме в крак с това, което сме, или с другите
►Все по-трудни взаимоотношения с другите
►Склонност да се изолираме или да се откажем от дейностите си
►Силна критичност и мнителност към околните
►Смущения в съня и концентрацията
►Понижено самочувствие
►Пренебрегване на себе си (хигиена, физическо състояние и др.)
►Значителни промени в теглото
►Поява на пристъпи на тревожност, паника и/или гняв
И подобно на порочен кръг, колкото повече определени симптоми се появяват, толкова повече емоциите се променят и стават все по-силни. Затова е важно да предприемете действия, за да се измъкнете от нея.
Четейки списъци със симптоми в интернет, е лесно да се постави самодиагностика на дадено разстройство и нищо не ви пречи да проучите какво се случва с вас, напротив. Но само специалистът по психично здраве може да диагностицира настроението ви и да ви предложи подходящата подкрепа; вашата роля е да се отнасяте сериозно към това състояние и да последиците от него за здравето и живота ви.
Можете да укротите люлката на настроенията и сами, разбира се. Придобийте навика да назовавате емоциите си и да откривате причината за това, което ги е предизвикало.
Вслушвайте се в сигналите на тялото си в зависимост от емоциите, които изпитвате. Тялото ни реагира силно на емоциите, независимо от какъв калибър са. Важно е да се вслушвате в тези сигнали, за да предприемете действия, които да предотварят бурята, преди да е започнала. Бъдете добри и разбиращи със себе си и вашите емоции, не използвайте негативини и груби самоопределения. Ако чувствате, че не можете да се справите сами, не се колебайте да потърсите външна помощ от професионалист.
Прочетете още:
- Ето как да повишавате ежедневно риска от деменция
- Хранителни разстройства при тийнейджърите: къде грешат родителите?