
Мария Николова
Исландските жени знаят как се протестира!
Те имат социална ангажираност с търсенето на правата си.
И точно това е причината хиляди от тях да напуснат работните си места през изминалия понеделник, 24 октомври, за да протестират срещу по-ниското им заплащане в сравнение с мъжете в страната.
Точно в 14:38 ч. улиците се изпълват с жени, които искат да бъдат чути, видяни и разбрани...
А времето е свързано със смисъл - преди 41 години, през 1975-а... на същия ден нежния пол на Исландия осъществява същия протест. Със същата социална мисия!
Тогава, през 75-та, над 90% от работещите жени не отиват на работните си места. Освен това отказват домакинските задачи и грижата за децата си.
Резултатът - цялата страна изпада в хаос. Телефонните комуникации, медиите и културния живот в страната се дистабилизира, работата на държавните институции е ограничена, десетки полети от страната не се реализират. Хиляди фабрики, в които работят предимно жени отчитат срив в работната дейност.
А мъжете - принуждават се да вземат децата с тях на работните си места, защото детските градини и училищата също затварят врати в този легендарен ден.
Този протест се помни в историята като Дългият петък, страната е блокирана за цял един ден и стачката всъщност постига целите си. Няколко месеца по-късно парламентът на страната одобрява закон, който гарантира равните права, включително и заплати, на двата пола.
През 1980 година път Исландия избира и първата си жена президент.
Women in Iceland come together to fight for equality, shouting OUT #kvennafrí #womensrights pic.twitter.com/vTPFwfSoVk
— Salka Sól Eyfeld (@salkadelasol) October 24, 2016
Оттогава до ден днешен жените в страната са предприемали и други протести с такава насоченост.
Все пак според изследване на Световния икономически форум, жените и мъжете ще могат да получават еднакво заплащане навсякъде по света най-рано след 170 години...