Проучване, проведено във Великобритания сред мъже от поколението Z, които в момента са на възраст между 16 и 29 години, установява някои изненадващи тенденции в мисленето на младите хора.
Въпросното проучване, проведено от Институтът за политика към Кралския колеж в Лондон и Глобалния институт за женско лидерство, анкетира 3600 мъже от Обединеното кралство на възраст между 16 и 29 години.
Част от над 3000-те анкетирани са заявили, че не харесват феминизма. Много от участниците в проучването смятат, че той нанася повече вреди, отколкото ползи. А около 25% са убедени, че в днешно време е по-трудно да си мъж, отколкото жена.
Това, което е още по-притеснително – една пета от анкетираните гледат благосклонно на инфлуенсъра в социалните медии Андрю Тейт.
Тейт е британско-американският бивш кикбоксьор. Той сам се е провъзгласил за „треньор по успех“ и изкарва прехраната си, обучавайки млади мъже и момчета как да очароват, ухажват и вкарват в леглото си жените. Дори понякога те да не са съвсем съгласни.
В момента Андрю Тейт е изправен пред обвинения в Румъния за трафик на хора, изнасилване и създаване на престъпна банда за сексуална експлоатация на жени, всички от които той отрича.
Андрю Тейт твърди, че мястото на жените е у дома, не могат да шофират и на практика са собственост на мъжа. Той също така смята, че жертвите на изнасилване трябва да „ноят отговорност“ за това, което им се е случило.
Благодарение на социалните мрежи Тейт се превърна в емблема на „токсичната мъжественост“. Неговата популярност (възлизаща на 8,7 милиона Twitter/X последователи) сред поколението Z говори за обезпокоителна стъпка назад в разбиранията на много млади хора.
Проф. Роузи Кембъл, директор на Глобалния институт за женско лидерство в King’s, обяснява: „Фактът, че тази група е първата, която извлича по-голямата част от информацията си от социалните мрежи, вероятно е поне част от обяснението на тези резултати.“
Много специалисти търсят причината именно в това, че изглежда интернет върши добра работа, за да убеди младите мъже, че жените вече имат равенство и сега искат надмощие над тях. Както и че феминистките всъщност мразят мъжете и дори че източникът на всички мъжки проблеми са жените.
Други мнения се насочват към залитането в крайности, което е видно в поп културата и киното. През последните години на екран излизат все повече филми, в които жените са представени не просто като равни, но и като по-силни, по-умни и по-добри от всички мъже. Към това се прибавя и прекалено агресивното налагане на движението #MeToo. Tова вероятно настройва младите против подобни внушения.
Въпреки това специалисти коментират, че тенденцията част от поколението Z да се обявява против феминизма е странна, защото обикновено именно младите хора са тези, които първи възприемат новото и модерното.
От друга страна изследователите си дават сметка, че много от мъжете на около 20-годишна възраст няма как да разберат реалните проблеми пред една жена, свързани със създаване на семейство, адекватно заплащане, реализиране в корпоративния свят, отглеждане на деца и т.н.
А какво коментираха по темата Гала и нейните панелисти в предаването „На кафе“, можете да чуете във видеото горе.
Прочетете още:
- 5-те (научно доказани) суперсили на жените
- Най-големият враг на жените са жените
- Сексолог пред Edna.bg: Мъжете или жените мислят по-често за секс?
- Брутален и искрен: монологът на Джордж Карлин за жените, който всеки трябва да прочете