На днешната дата през 1558 г. след смъртта на кралица Мария Тюдор на английския трон сяда Елизабет I. Нейното управление и необикновен живот ще оставят дълбока следа в историята на Англия и ще я направят една от най-известните кралици в света.
Кралица Елизабет I е британски монарх от 16 век, управлявал от 17 ноември 1558 г. до 24 март 1603 г. Нейният 44-годишен престой на английския престол обикновено се нарича Елизабетинска епоха. Тази епоха, или Златна епоха както я наричат някои хора, е период на относителна стабилност в социален и културен план. Въпреки всички междурелигиозни сблъсъци, Елизабет I управлява делата на страната много по-добре от тримата си предшественици – Хенри VIII, Едуард VI и Мария I.
Още от Свободно време
-
Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица
-
Един ден до eMAG Black Friday – ще бъдат пуснати над 1 милион оферти на най-ниската цена за годината за eMAG
-
2025 според нумерологията: Какво ще ни даде и какво ще ни вземе това число
-
Кето, веган или AI диета: Как ще отслабваме през 2025 г.?
Нейният личен живот е изпълнен с предизвикателства от най-ранна възраст, а управлението ѝ също не минава без сътресения. Въпреки че, както самата тя казва, е само "една крехка жена", Елизабет I остава на трона цели 44 години и то във време, в което традиционно мъжете управлявят всеки аспект от обществения живот. Нейното управление я прави деветия най-дълго управлявал монарх в британската история и третата най-дълго управлявала британска кралица в историята – след Елизабет II и кралица Виктория.
Трагичният край на нейната майка
В зрялата си възраст Елизабет почти не говори за майка си, Ан Болейн (1501-1536 г.). Това е изненадващо, като се има предвид фактът, че тя я губи по ужасяващ начин на 2-годишна възраст. Заповедта да бъде екзекутирана майката на Елизабет е дадена от баща ѝ, крал Хенри VIII. Младата кралица била обвинена в прелюбодейство.
Историците изказват мнение, че ако Елизабет се е изказвала с обич за майка си, е рискувала да предизвика търкания сред поданиците си. Причината е, че Ан Болейн, макар и недоказана, е смятана за презряна и много разпусната жена. Да я обсипва с похвали и обожание, би било прекалено за двора ѝ.
Въпреки това Елизабет е пазила повечето от вещите на майка си. По време на управлението си тя дори поставя повечето от сътрудниците и приятелите на майка си на високи постове. Може да се каже, че Елизабет тайно е обожавала майка си.
►Вещицата на Англия: виновна ли е Ан Болейн?
Говорим си за...
Кралица Елизабет I може би е била малтретирана като тийнейджърка
По време на тийнейджърските ѝ години се носят слухове, че сър Томас Сиймур я е малтретирал. Точната степен на това малтретиране е неизвестна и до днес. Това, което можем да кажем обаче, е, че Елизабет прекарва известно време със семейството на Сиймур в Челси. Това се случва след смъртта на баща ѝ Хенри VIII през 1547 г.
Малко след смъртта на краля Сиймур се жени за Катрин Пар (съпруга на Хенри VIII). Чувствайки се шокирана и самотна, Елизабет е поканена да прекара известно време с мащехата си. Смята се, че именно по това време е имало възможно насилие. Нейната мащеха, Катрин Пар, е била напълно наясно с това. Някои твърдят, че тя дори е участвала в насилието. След известно време Катрин започнала да ревнува и помолила Елизабет да напусне. Възможният белег, който е бил нанесен на младата Елизабет, вероятно е причината тя да не се омъжи през целия си живот. Което ни води към следващия факт за живота ѝ...
Тя никога не се е омъжвала
Елизабет се заклева да се посвети на кралството си за цял живот. В нейното съзнание това означава да не се омъжва. Това обаче не означава непременно, че тя е била безразлична или пасивна по отношение на мъжкия пол и брака. По време на управлението си монархът се обгражда с множество красиви и интелигентни мъже. Тя започнала да организира грандиозни партита и балове, които били почетени от млади и подходящи ергени от Европа. Полагала много усилия, за да си намери подходящ съпруг – такъв, който няма да я командва. За съжаление, тя не успяла да постигне тази своя цел. Ето защо решава да прекара остатъка от живота си неомъжена.
Кралицата също така била много игрива и общителна с персонала си. Тя създавала среда, в която нямало страх. Често пъти давала на продворните си забавни прякори. Например тя нарекла Бъргли – главния си съветник – „дух“. Дори се подигравала комично с Франсоа, херцога на Анжу, като го наричала съвсем открито „жаба“.
Възможно е да е останала девствена през целия си живот
Самата кралица се сдобива с няколко прозвища през годините. Обществеността, над която е царувала, я нарича „девствената кралица“, „Глориана“ или „добрата кралица Бес“, тъй като тя обещавала другарство на народа си вместо на мъж. Дали е останала непорочна през целия си живот, все още не е установено. Трудно е да се разбере това. Нейните повече от близки отношения с влиятелни придворни – като Робърт Дъдли, граф на Лестър, и Франсоа, херцог на Анжу – поставят под съмнение твърдението, че тя никога не е спала с мъже.
Огледалце, огледалце, коя е най-красива на земята?
Елизабет I имала буквално нездравословна мания да остане завинаги млада и красива. Старостта е била горчиво хапче за нея, което е трябвало да преглътне. И колкото повече се напъвала да се противопостави на това, толкова по-очевидно изглеждало то. В последните етапи от управлението си Елизабет отслабнала много, косата ѝ започнала да пада, а зъбите ѝ било в окаяно състояние.
В опит да се върне към добрите дни, Елизабет се погрижила единствено тя да се облича пищно. Всички придворни дами били принудени да носят обикновени черни или бели рокли. Единствената цел на Елизабет била да не бъде засенчвана и да привлича вниманието на всички мъже в двора си.
Друг неин моден навик е използването на няколко слоя грим по лицето, ръцете и шията. Полагала е всички усилия, за да прикрие остаряването си. За нейно нещастие използването на тези вещества имало висока цена за живота ѝ. Експертите смятат, че Елизабет може да е починала от отравяне на кръвта вследствие на прекомерната употреба на козметични продукти и отвари, които са били пълни с токсични химикали като олово и живак.
Тя била добре образована жена с големи умения в писането и ораторското изкуство
Едно от нещата, с които жестокият ѝ баща, Хенри VIII, не прави компромис, е образованието на Елизабет. Баща ѝ се погрижил тя да получи най-добрите учители в цяла Англия. Още от ранна възраст Елизабет владеела свободно френски, италиански, шотландски, испански, уелски, ирландски и фламандски език. Някои придворни дори отбелязват, че когато тя говорела на някой от тези езици, изглежда така, сякаш това е нейният роден език.
Всички тези умения проличават в безбройните ѝ кореспонденции и писма с владетели от цяла Европа. Смята се, че Елизабет I никога не се е срещала лице в лице с Мери, кралица на Шотландия. Всичките им контакти са се осъществявали чрез писма и това продължава около 30 години.
На публичната арена Елизабет можела да произнесе емоционално заредена възходяща реч. Най-забележителната от тези речи е на 19 август 1588 г., когато тя събира войските си в Тилбъри, за да защитят Англия от испанското нашествие. Някои историци твърдят, че ораторското ѝ майсторство е отчасти причината за разгрома на испанската армада на крал Филип II през юли 1588 г.
Обичала изкуствата и театъра
Елизабет е имала изключителната привилегия да гледа една от първите пиеси на Уилям Шекспир. Или пък привилегията е била изцяло на Шекспир? Във всеки случай кралица Елизабет I посвещава значителни усилия и време за насърчаване на изкуствата. По време на нейното управление участието в театъра и сценичната драматургия са били на върха. Освен произведенията на Уилям Шекспир Елизабет I е харесвала и английския писател Кристофър Марлоу.
В допълнение към горепосоченото, кралицата е била голям фен на изследователската дейност. Тя оказва подкрепа на известния изследовател сър Франсис Дрейк. Най-значимият подвиг на сър Франсис е обикалянето на земното кълбо. Освен това сър Франсис помогнал на Елизабет I да постигне някои доста добри победи срещу испанските флоти и военноморски сили през втората половина на XVI век.
Вижте в галерията кои са най-силните цитати на кралица Елизабет I:
Прочети също:
- Истории от кралските спални: 5 кралици и техните скандални афери
- Кралици без корона: най-могъщите кралски любовници в историята
- Грешници с корона: 5-те най-скандални кралици на всички времена
- И заживели в омраза: Скандалната история на най-кошмарния кралски брак
- Скандалната история на най-скъпия кралски развод
- Ужасът от първата брачна нощ: 4 истории по истински случай
- Ексцентричната, своенравната, модерната: животът на последната френска кралица Мария-Антоанета
- Любовната афера на кралица Виктория, която застава срещу всички табута