Навикът да се гледаме често в огледалото най-често се свързва с нарцисизъм и егоизъм. В действителност нещата не са толкова прости.
Честото взиране в отражението ни се обяснява с няколко фактора. Анастасия Филипова, психотерапевт, сексолог и автор на курса „Самочувствието на жената“, говори за тях.
Причините, поради които хората често се гледат в огледалото, могат да са следните:
Човекът е неуверен в себе си
Той има нужда да види отражението си, за да се увери, че всичко е наред с него. Липсва му самочувствие и търси потвърждение, че поне външно всичко е наред. Външният вид подхранва „Аз“-а на човек, който не вярва в собствената си стойност. Струва му се, че добрата външност ще му помогне да спечели възхищението и уважението на другите.
Човек не усеща достатъчно своето физическо присъствие в този свят
Той се нуждае от един вид „котва“, което е отражението. Това често се проявява като много ниско самочувствие - непълно усещане за физическото аз, така че човек трябва да се намери в огледалото. Вижда своя образ и това позволява на психиката да бъде убедена: „Виждам себе си, следователно съществувам“.
Човек не умее да проследява и разбира своите чувства и емоции в ежедневието
Той трябва да погледне отражението си, за да види усмивката или намръщената си физиономия и да се увери какви емоции изпитва в момента.
Всички тези фактори са признаци на ниско самочувствие, липса на самоувереност и липса на разбиране за истинската стойност на човека. Те пречат на изграждането на хармонични отношения с партньор и професионалното израстване. Ето защо е важно да работите върху своето самочувствие.
Хората обаче често бъркат нарцисизма (завишено самочувствие) с любовта към себе си (адекватното самочувствие).
Едно и също нещо ли са нарцисизмът и себелюбието?
Да живееш в хармония със себе си, да разбираш своите нужди, желания, чувства и емоции, да си позволиш да живееш живота, който искаш – това е любовта към себе си.
Когато човек притежава нарцисизъм, той надценява способностите си и ги изтъква. И тук не говорим само за това да се гледаме в огледалото. Това е възхищение от лични качества, способности, постижения, които са максимално преувеличени. В този случай всяка критика се възприема като смъртна обида.
Ниско и високо самочувствие - кое е по-добре?
Най-добрият вариант е, когато хората си дават адекватна оценка. В този случай те възприемат критиката спокойно, не я смятат за унижение, могат да приемат забележки и да се стремят към това да подобрят живота си.
Както ниското, така и високото самочувствие, могат да доведат до нежелани последствия. Чувство на неудовлетвореност, дисхармонични взаимоотношения или самота са само малка част от възможните проблеми. И двата вида самочувствие показват, че човек не приема истинското си аз.
Огледалото може да стане ваш помощник. Малко хора обичат да се гледат голи и да се наслаждават на гледката на собствените си гениталии в огледалото. Но докато не приемем напълно себе си и външния си вид, средата няма да ни приеме, включително и партньорите ни. Това да се гледаме в огледалото помага да свикнем със себе си и да се обичаме.
Направете следното: съблечете се, застанете пред огледалото, похвалете тялото си за това, че дава живот, удоволствие, любов. В началото ще е трудно.
Упражнението води до факта, че постепенно:
- свиквате със себе си, с вашия образ и представата за вашия външен вид се свързва с реалността;
- вече не се отблъсквате от вашите фигура и лице (формата на очите ви, гърбицата на носа ви, извивката на бедрата ви и т.н.);
- променяте обичайния си външен вид, внезапно осъзнавайки, че друг грим, прическа или дрехи ще ви отиват повече, а не се водите по тенденциите;
- спирате да криете усмивката си, защото сте сигурни, че тя ви отива;
Визуалното свързване с тялото ви има големи ползи. Любовта към огледалото е любов към вашето отражение, което означава любов към себе си. Това означава не просто да гледате, но да уважавате всяка извивка, всяка черта и да се възприемате изцяло. Да се наслаждавате на външния си вид, вместо да търсите недостатъци, е прекрасно! Любовта към света започва с вътрешна любов към себе си.