Работното време обикновено е 8 часа. Очаква се от нас, като съвестни служители, да запълваме тези осем часа с изпълнение на задачи, включени в трудовата ни характеристика.
Често включва и задачи, които изобщо не са споменавани във въпросната характеристика, но така или иначе все някой трябва да ги направи.
Озове ли се някой служител без работа за повече от 30 минути, преките му ръководители решават, че има нужда от още някоя и друга задача, за да му се „уплътни“ времето.
Тази практика обаче, обясняват специалистите по човешки ресурси, е изключително погрешна.
Всеки служител, който е на позиция, на която трябва да се вземат решения, да се проявява творчество и изобщо – да се създават нови неща, трябва да има достатъчно свободно служебно време, за да се развива.
Това означава, че „уплътняването“ на работното време всъщност намалява качеството на работа, защото човекът не може да отдели време да се запознае с новостите в професията си или просто да помисли по-задълбочено върху поставените задачи.
За разлика от физическия труд, който се вижда, мисловната работа остава незабелязана. Ефективността грешно се мери по времето, прекарано в „тракане по клавиатурата“.
А това не винаги е ползотворно или пък пряко свързано със служебните задачи.
Така че, ако сте на ръководна позиция и искате екипът ви да се справя все по-добре, позволете на хората си да имат време за усъвършенстване.
Можете да организирате курсове, свързани с подобряване на квалификацията или участие в изложения за обмен на опит.
Това ще им помогне да станат по-добри професионалисти и съответно да дадат по-висока добавена стойност за компанията.
Те самите също ще имат време да научат нови неща, да излязат извън служебната рутина и да се върнат със свежи идеи.
Още съвети за кариерата
- Лесни начини да се чувстваме по-добре от 9 до 5
- Всеки успех има цена. Как да преценим дали тя си струва?
- 5 лесни стъпки за по-успешни кариера и бизнес
- 11 успешни жени и мотивиращите истории, които стоят зад сбъднатите им мечти