Ако и вашият информационен поток в социалните мрежи е залят от черно-бели снимки на популярни жени, сигурно вече сте се запознали с новото предизвикателство, но не и причината за произхода му, която е далеч по-значима, но остава в сянка.
През последните дни голям брой холивудски знаменитости публикуваха свои снимки след като бяха отбелязани от свои колежки в така наречената кампания #ChallengeAccepted (#ПредизвикателствотоПрието) или #WomenSupporting Women (#ЖениПодкрепятЖени). Застъпвайке се за „женско овластяване“, звезди, сред които Рийз Уидърспуун, Никол Кидман, Синди Крауфорд, Натали Портман, благодариха на жените в живота си, които ги вдъхновяват и им помагат.
И докато няма нищо лошо в това дамите да изразяваме признанието си една към друга, репортерът от The New York Times Тейлър Лоренц, цитирана от Cosmopolitan, нарича каузата „неясна“. Според Лоренц и редица други потребители в социалните мрежи това предизвикателство засенчва други важни течения като това, от което то самото произлиза – движението, което разпространява информация за убийствата на жени в Турция.
През юли смъртта на 27-годишна жена, предизвикана от нейния бивш приятел, предизвика отзвук в южната ни съседка, като породи дискусии за високия дял на фемицида в страната, пише Guardian. Според официалната информация през 2019 г. там са отчетени около 500 такива случая, превръщайки я в една от държавите с най-високи нива на женоубийства – било то от ревност или заради традициите, свързани с честта.
just thought all of you posting these "black and white" challenges should see how tone deaf they actually are xx pic.twitter.com/WdQzQqMlza
— ايمأن 🇵🇸 (@imaann_patel) July 28, 2020
Потребителката в Twitter Иман Пател пише:
„Турското население се буди всяка сутрин и вижда черно-бяла снимка на жена, която е била убита, в своя информационен поток в Instagram, във вестниците или на телевизионните си екрани“ и допълва още: „Предизвикателството с черно-бели снимки започна като начин за жените на надигнат глас. Да изразят солидарност към жените, които сме изгубили. Да покажат, че някой ден би могло тяхната снимка да бъде разпространена в новините с черно-бял филтър.“
Според Пател правителството и съдебната система в Турция не само не се ангажират, за да решат проблема, но и „опитват да премахнат конкретни аспекти от Истанбулската конвенция, които защитават жените от домашно насилие.“
Sad to read this story.. it’s very cruel.. stop #femicide #IstanbulConventionsaveslives https://t.co/9rnyM2sOUJ
— Vijaya P Naidu (@vijip19) July 28, 2020
Макар и повече от нас да нямаме стотици хиляди последователи, всеки може да избере своето предизвикателство – вместо да публикуване свои снимки, което винаги можем да направим, по-голямо значение би имало да подкрепим каузи, които се стремят към промяна.
Не забравяйте да изразявате обичта към най-важните за вас жени и извън социалните мрежи, а ако искате да направите нещо полезно, споделяйте с последователите си информация за местни бизнеси, ръководени от жени, или организации, които отдават подкрепа на жертви на домашно насилие – ситуацията у нас също има нужда от това.