Колкото и невероятно да ни звучи, в пустинята Сахара живеят над 2 милиона души. Техните „луксозни квартали“ са в оазисите и около тях. Ако трябва да говорим за площ, то Сахара е с големината на САЩ, но огромната територия е незаселена, освен край сигурните водоизточници. Водата е гаранция за растителност, а растителността е необходимост, за да се изхранят стадата на пустинните обитатели.
Някога Сахара е имала друг облик. В доисторическите времена е била по-плътно населена. Вкаменелости и скална живопис, свидетелстват за присъствието, както на хора, така и на диви животни, включително антилопи, биволи, жирафи, слонове, носорози и брадавичести свине. Костените харпуни и останки от крокодили и хипопотами свидетелстват за съществуването на доисторически селища по бреговете на древни езера.
Днес нагорещеният пясък и прах, обикновено носят дневни температури над 40 ° C, а понякога и над 50 ° C. Това прави животът в тази пустиня изключително тежък.
Етническите малцинства обитаващи Сахара включват бедуини - арабски племена, живеещи в източните пустини и на Синайския полуостров, бербери на Сиуа, и нубийски общности, скупчени край Нил.
Сахара се простира от Атлантическия океан на запад, Атласките планини и Средиземно море на север, Червено море и Египет на изток и областта Судан и долината на река Нигер на юг. Пустинята е част от територията на 11 държави и се разделя на много области: Тенере, Арабска пустиня, Либийска пустиня, Нубийска пустиня и др.
Флората на Сахара наброява около 1200 вида. Типът растителност зависи от водните ресурси в отделните части. В сухите области растат само сухолюбиви растения и лишеи. В подножията на планините виреят палми и подобни растения.
В най-сухите части не се развива никакъв живот, защото условията там са непоносими за всички форми на живот.
Въпреки негостоприемността на средата си, Сахара е дом на много животински видове, които са се приспособили към начина на живот в пустинята. Най-много са едногърбите камили, козите и скорпионите.
Бедуините в египетската част на Сахара са променили живота си значително в последните години, благодарение на туризма. Те вече не отглеждат огромни стада, а по - скоро търсят начини как да привлекат туристи.
Какво още ще разкаже египетската пустиня?
Гледайте новите епизоди от поредицата на „Без багаж“ - всяка неделя , от 13 ч. по Диема.
Най-доброто от миналите епизоди можете да гледате всеки делничен ден от 18 ч., по Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.