Припомняме ви една полезна статия, ако сте в процес на търсене на нова работа (бел. ред.):
Ходенето на интервю за работа изглежда като разрешаване на сложна загадка с няколко нива, за която трябва да се подготвяме сериозно в продължение на години.
Съвети за намиране на работа има всякакви. Как да се облечем, как да приготвим CV, как точно да оформим мотивационното писмо и всичко изглежда така, сякаш ако направиш и една грешна стъпка, всичко ще се срути.
Сякаш интервюиращия не търси човек за работа, а търси някой, който си е написал CV-то по точно определени правила.
А освен всичко, често съветите нямат нищо общо с реалността и по-скоро биха ви навредили, отколкото да ви помогнат да си намерите работа.
Допитахме се до специалиста Човешки ресурси в Нетинфо – компанията, която е собственик на Edna.bg, както и на още много от най-обичаните български сайтове (abv.bg, vbox7, sinoptik.bg, vesti.bg).
Тя ни разказа кои от елементите по кандидатстване за работа са наистина важни – кои не. Или иначе казано, разби най-популярните митове и потвърди истините.
Ето ги.
Митове:
- Снимката е дискриминиращ фактор. Не е, защото тя помага да се запомни кандидата. Макар че не е професионално да ви отхвърлят заради снимка, постарайте се да си направите приветлива снимка, която да прикачите към документите си.
- Важно е документите да са оформени добре: Важно е, разбира се, но е важно и какво пише. Автобиографията трябва да е кратка, но информативна, без излишни подробности. Нито да е от 5 реда, нито от 5 страници.
От самосебе си се разбира, че трябва да е грамотно написана. Иначе каквото и да сте написали вътре, какъвто и опит да имате, няма да е от полза, ако е пълна с грешки.
- Не се вписва опит, който не се отнася до позицията – всъщност е по-добре човек, ако е в началото на кариерата си, да покаже, че е бил активен.
Всяка работа по време на студенството е хубаво да се посочи, независимо каква е била. Ако посочите само образованието си, ще изглежда така, сякаш сте лежали на гърба на родителите си и нямате никакъв практически опит в работна среда.
Ако кандидатствате за мениджърска позиция, можете да си позволите да съкратите маловажните детайли.
- Не говори добре за теб, ако често си сменял професионалните си сфери – това не винаги е задължително вярно. Понякога обстоятелствата налагат човек да работи различни неща, без значение дали като цяло е лоялен към работодателите си или не.
От друга страна различните сфери на работа дават разнообразен опит на кандидата, което понякога може да е предимство.
- Трябва да се представиш добре на интервюто – да се държиш така, както повеляват съветите, да внимаваш как си кръстосваш краката, накъде гледаш и изобщо – да се опитваш да играеш театър и да се показваш такъв, какъвто не си.
Това е най-голямата грешка. Човек трябва да е открит, честен и да не увърта на зададените въпроси. Лъжата винаги се усеща.
- Не поставяйте прекалено високи условия на интервюто. Нормално е да имате условия, но ако са наистина фактор за започването на работа, напишете ги в CV-то. Като цяло, изисквания могат да поставят само кандидати за високи мениджърски позиции.
Истина:
- Облеклото наистина е важно. Тук няма две мнения. По дрехите посрещат. Бъдете чисти, спретнати и съобразете дрехите си с мястото, на което кандидатствате.
Ако започнете работа, ще представяте не само себе си, но и компанията, така че „аз съм си такъв“ в случая не е правилен начин на мислене. Оставете спортните дрехи, суичърите и кожените якета за свободното си време.
- Трябва да се запознаете с компанията, в която кандидатствате. Направете предварително проучване за фирмата, позицията, задълженията ви. Така ще решите сами за себе си дали искате да работите там.
- Предоставяне на препоръки от предишен работодател – те в България не се използват и не се взимат предвид при решение и избор на кандидат.
- Препоръките се взимат предвид, когато са дадени от настоящ служител на новата компания. Това не означава „връзкарство“, а гарантиране за новия човек от страна на някой, който вече се е доказал във фирмата.
- Важно е да е спазват сроковете в комуникацията с работодателя. Ако не получите обаждане, явно не сте попаднали в списъка с избрани кандидати за работа, които ще отидат на следващо интервю.
- Не е правилно да кандидатствате за всички позиции в една компания. Това показва, че сте неориентиран.
- Съобразете се с времето за интервю на работодателя. Дори да сте още на старата си работа, трябва да направите усилие и да се появите в уречения ден и час.
- Не бива да се злослови за предходни работодатели. Каквито да са причините за напускане, можете да ги опишете без злоба и лични нападки.