Катерина Костадинова и Марио Митончев от MedicalSpace.org – младежите, посветени на медицината, решават да създадат платформа за безплатна подготовка по химия и биология за кандидат-студенти.
Катерина е практикуващ парамедик към най-голямата спешна болница в страната и доброволец по време на Ковид пандемията. Марио е изкушен от науката фармацевт в развитие. Заедно с експертен екип създават мястото, където всеки може да се подготви безплатно сам за кандидатстване в медицинска специалност в България. Екипът вярва, че компетентните лекари на утрешния ден не трябва да бъдат ограничавани от финансовите затруднения техните семейства днес.
* * *
Каква е вашата лична мотивация за каузата, зад която заставате?
С колегите от екипа познаваме лишенията, които нашите родители са си наложили, за да имаме достъп до качествено образование. Знаем също колко е трудно да съчетаваш работа с учене. В медицината това съчетание „работа и учене“ продължава до края на професионалния ти път. Винаги трябва да си на ниво. Отговорностите, които си се съгласил да изпълниш, го налагат.
От изключителна важност е средата, в която попадаш още при първите си стажове. Тя трябва да бъде подкрепяща и колегите ти да те насърчават да четеш повече, да се интересуваш, да ти показват кое как се прави. Това е много, много ценно. Осмислянето на този опит и интересът ни към технологиите провокираха създаването на MedicalSpace.org – дигитално пространство за медицинско образование, където всеки медик е добре дошъл.
През последните шест месеца работата ни е изключително интензивна. В рамките на ПРОМЯНАТА започнахме да реализираме първия си учебен проект. Той е за създаване на безплатни онлайн курсове по биология и химия за кандидат-студенти. Над 90% от младежите се готвят за приемните изпити с частни уроци или курсове. Всеки родител, който се е сблъсквал с тази подготовка, знае за какви суми става въпрос. Нуждата от финансова обезпеченост по процеса на кандидатстване прави достъпа до специалности като медицина, дентална медицина, фармация доста сложен. Затова с колегите решихме да подкрепим следващите поколения медици в този първи етап на подготовка.
Защо решихте да кандидатствате в ПРОМЯНАТА? И с какво тази социална инициатива помогна до момента на вашата кауза?
ПРОМЯНАТА е много щастливо събитие за екипа на MedicalSpace.org. Убедено твърдим, че доказахме компетенциите си, стигайки до финала на програмата. С нетърпение чакаме да започне работата в Инкубатора на ПРОМЯНАТА. Но дори и сега, по време на онлайн гласуването, постигаме страхотни успехи. Водим разговори с организации, които от години се занимават с образование и изграждаме партньорски взаимоотношения.
Говорим си за...
ПРОМЯНАТА ни даде рамката, в която трябва да мислим работата си, и много, много вдъхновение. Има и трудни дни, тогава си спомняме някои от примерите, които сме обсъждали на семинарите и си казваме – ето хората с какви проблеми се борят, значи и ние ще се справим. Като цяло най-готиното в ПРОМЯНАТА е усещането, че не си сам. За всичко това и за всичко, което предстои – огромни благодарности.
Установили сте, че достъпът до медицинско образование в България е труден. Това грешка на образователната ни система ли е? Или проблемът е по-комплексен?
В съчетанието „медицинско образование“ се срещат два много сложни сектора – образование и здравеопазване. Те не могат да се мислят един без друг. Процесите, които се случват в здравеопазването, влияят върху качеството на медицинско образование. Качеството на медицинско образование до голяма степен определя процесите в здравеопазването. За съжаление, така сме се овъртолили и в двете направления, че сякаш няма измъкване. Но измъкване има, всичко това зависи от нас, от ежедневните решения, от начина, по който се отнасяме към ученето и работата си. Не е нужно всеки възел да бъде разсичан, понякога просто трябва да започнеш да го разплиташ отначало бавно, с търпение, с разбиране.
Хората винаги ще боледуват, не е приятно, но такава е реалността и винаги ще има нужда от добре подготвени медицински специалисти. Затова приканваме хората да подкрепят усилията ни и да гласуват за MedicalSpace.org в ПРОМЯНАТА. Ние се опитваме да помогнем в разплитането на възела, помогнете ни и вие, за да живеем всички по-добре.
Интересуват ли се младите хора от медицина? Какво най-често ги мотивира да работят в тази сфера?
Да, интерес има. Три са най-често срещаните фактори, които мотивират младите хора да практикуват такава специалност. На първо място е шансът да осмислиш живота си по полезен начин, да усещаш, че времето ти не е празно, а води до реална промяна в живота на хората и ти виждаш тази промяна сравнително бързо.
Вторият фактор е любовта към науката. Медицинските специалности не водят задължително до клинична реализация. Има хора, които избират да се реализират в областта на преподаването, на изследванията, на иновациите. Това също е много ценно.
И третият фактор е, че това са професии, в които няма монотонност. Всеки ден е различен, а младите хора имат нужда от динамика. Особено в контекста на съвременната култура.
Смятате ли, че нивото на медицинското образование в България е част от проблема с липсата на кадри в страната и със заминаващите в чужбина лекари?
Като материална обезпеченост на образователните институции определено има какво още да се желае. Все пак причините толкова млади медици да емигрират по-скоро се появяват на по-късен етап, т.е. по време на специализациите. Абсурдно е да се очаква от един компетентен млад специалист да остане да работи в България и в същото време да създава семейство с такова ниво на заплащане на медицинския труд. Ако минем по болниците и попитаме младите хора защо са останали, най-честите отговори ще са – „заради семейство и приятели“ или „чакам си документите за заминаване“.
Кои са промените, които виждате, работейки по своя проект, които ви доказват, че има смисъл от него?
Цифри, цифри и отново – цифри. Цифрите са нещо уникално – абстрактни конструкти, които успяват да ни покажат каква е действителността.
Преди да стартираме участието си в ПРОМЯНАТА направихме проучване сред кандидат-студенти и студенти медици. В него участваха 547 души. Попитахме ги дали такъв дигитален учебен инструмент ще им бъде полезен и 98% отговориха „ДА“. Първото ни учебно видео за по-малко от седмица е гледано над 1000 пъти. А видеото за опорно-двигателна система за една вечер имаше над 270 преглеждания. Тук е моментът да кажем, че видеата са публикувани в YouTube и са с напълно свободен достъп. Всеки може да ги ползва за подготовката си.
В същото време колеги от горни курсове започнаха да ни търсят и да искат да се присъединят към проекта. Миналата седмица екипът по създаване на учебните материали се увеличи с три нови попълнения. Това е просто страхотно. Какво повече да кажем – ПРОМЯНАТА вече започва да се усеща във въздуха.
Всеки желаещ може да гласува за един от финалистите в ПРОМЯНАТА до 23:59 часа на 24 октомври на адрес www.nova.bg/promyanata