За шеста поредна година се провежда информационната и социална кампания „Запази надежда“, инициатива на болница „Надежда“. Целта е да се повиши информираността в обществото относно възможностите за запазване на шансовете за бъдещо родителство при младите хора, които се сблъскват с онкологична диагноза. Посланици на тазгодишната кампания са актьорът Дарин Ангелов и киножурналистът и режисьор Станислава Айви. Част от инициативата тази година е и д-р Димо Манов, лекар в екипа на клиниката по Медицинска онкология на МБАЛ „Надежда“. Той е и медицински консултант на информационния портал zapazi.me, посветен на темата за запазване възможностите за дете при онкологична диагноза.
Д-р Манов, какво означава терминът ОНКОФЕРТИЛИТЕТ?
Онкофертилитетът е сравнително нова сфера в медицината. Тя стои на кръстопътя между онкологията и репродуктивната медицина. Много често, въпреки успешното лечение на младите пациенти с онкологични заболявания, терапиите могат да доведат до намаляване на репродуктивните им способности. Именно тук е мястото на онкофертилитета, който се фокусира върху запазване на шансовете за дете при онкологично заболяване (замразяване на яйцеклетки или сперматозоиди) при тези пациенти без компрометиране на онкологичното лечение. В днешно време качеството на живот на пациентите е изключителен приоритет както на онкологията, така и на медицината като цяло и част от този приоритет трябва да бъде съхраняване на възможностите за бъдещо родителство.
Кога е препоръчително да се проведе първият разговор по темата за съхраняване на репродуктивни клетки с младите пациенти, които все още не са реализирали плановете си за дете?
Световните медицински стандарти препоръчат този разговор да се проведе възможно най-рано след поставяне на диагнозата, преди началото на терапията. Причината за това е необходимостта да се координира прецизно започването на лечението с планирането на репродуктивните процедури, така че те да вървят в последователност и да не губим излишно време.
Има ли критерии, на които трябва да отговаря един пациент, за да бъде насочен към репродуктивен специалист?
Както вече споменахме, съобразно медицинските стандарти всеки пациент с онкологично заболяване в репродуктивна възраст би следвало да бъде консултиран с репродуктивен специалист, като, разбира се, се отчитат стадият и спецификата на заболяването. Това са решения, които се взимат съвместно от медицинския онколог, репродуктивния специалист и самия пациент. Консултацията по отношение на съхраняването на яйцеклетки или сперматозоиди е силно препоръчителна при младите пациенти, а как ще се продължи по-нататък, е въпрос на информиран избор.
Процедурата по замразяване на репродуктивни клетки бави ли основното онкологично лечение?
Категорично не! Обикновено в онкологията изключително рядко са спешните ситуации, които да налагат започването на лечението веднага. Онкологичните заболявания се развиват с месеци, дори с години, така че забавянето в рамките на десетина дни, което обичайно е времето, необходимо на колегите от репродуктивна медицина за процедурата по замразяване на яйцеклетки, в никакъв случай не се отразява на прогнозата или на лечението на пациентите. Обикновено това е и времето, от което ние, онколозите, имаме нужда за допълнителни изследвания – образни и генетични, за подготовка на документация и прецизиране на плана за лечение, така че в никакъв случай не бих казал, че процедурите забавят старта на онкологичните терапии.
Може ли по някакъв начин процедурите да повлияят на основното заболяване?
Обичайно този въпрос се задава в контекста на хормоналнозависимите заболявания, каквото е ракът на гърдата в голямата част от случаите. Имаме достатъчно натрупани данни, които показват, че процедурите по контролирана овариална хиперстимулация и замразяването на яйцеклетки или ембриони по никакъв начин не повлияват заболяването.
Дългосрочното проследяване на пациентите не показва повишен риск нито от рецидив, нито от прогресия на болестта. Нещо повече – самите протоколи, които се използват от специалистите по репродуктивна медицина, са адаптирани към хормоналнозависимите заболявания. Използват се медикаменти, които целят поддържането на хормоналните нива до стойности, характерни за нормалния менструален цикъл на жените, така че притесненията тук по-скоро са несъстоятелни.
Какви са условията една жена с онкологично заболяване да получи зелена светлина от своите лекари, за да пристъпи към евентуална бременност?
Това зависи изключително много от заболяването. Най-чести са случаите на жени с рак на гърдата и там един абсолютен минимум на изчакване е поне година от приключването на химиотерапията, ако такава е провеждана. Данни посочват, че под влияние на химиотерапията и системното онкологично лечение като цяло, бременност в първата година след приключване на терапиите се характеризира с по-висока честота на акушерски усложнения. След този период обаче, рискът на практика се изравнява с този на общата популация.
Възможността за евентуална бременност зависи и от това дали сме прилагали различни форми на лечение, като например прицелна (таргетна) терапия, защото там също има препоръчителен минимален срок на изчакване от около 7 месеца. Затова обичайно изчакваме поне година след приключване на системното лечение.
При хормоналночувствителния рак на гърдата, който е и най-често срещаният, до неотдавна се считаше, че трябва да приключи цялата хормонална терапия и евентуално тогава да се мисли за забременяване. Но през последните години бяха натрупани данни от големи международни клинични проучвания, които показват, че временното преустановяване на ендокринната терапия за около година и половина не крие съществено повишен риск в сравнение с пациентите, които продължават с хормоналната си терапия. Тук ключово е да посоча, че това прекъсване е временно – година и половина, докато жената забременее. След раждането пациентките следва да продължат с ендокринната си терапия по първоначално заложения лечебен план.
Вие сте посланик в кампанията „Запази надежда“. Какво Ви носи тази инициатива?
Носи ми удовлетворение. И то най-вече заради факта, че преди години темата за онкофертилитета беше табу както за пациентите, така и за лекарите – не се говореше за възможността за замразяване на сперматозоиди или яйцеклетки преди лечение, за да се запази шанса за родителство при младите жени и мъже с онкологична диагноза.
Сега, благодарение и на кампанията „Запази надежда“ и усилията на екипа ни, е много приятно да видим промяната, която настъпва. Пациентите ни търсят сами, а вече и доста по-често биват насочвани към репродуктивните специалисти от лекуващите ги онколози.