Мазолите и грубите участъци по кожата на ходилата могат да бъдат много дразнещи и неприятни, но те фактически представляват защитна реакция на вашата кожа спрямо приложени в определени участъци по-голям натиск или триене.
В повечето случаи причината се оказва неправилна походка или твърде тесни и неудобни обувки. А най-големите виновници са обувките на високи токчета. Те оказват огромно напрежение върху пръстите и поради това жените са 4 пъти по-предразположени към проблеми от такъв характер в сравнение с мъжете. Други рискови фактори са различни деформации на стъпалата и например носенето на обувки без чорапи, при което кожата се трие по-силно. На практика между 20 и 65 % от хората над 60 години страдат от такъв проблем.
Мазолите ще откриете основно по горната или страничната част на пръстите на краката. Те обикновено са доста твърди и плътни, леко прозрачни, с нещо като шипче в средата. Има и по-меки мазоли, но те се разполагат най-вече между четвърти и пети пръст. Някои професии или хобита също могат да доведат до образуването на мазоли, като например по пръстите на китаристи, цигулари, градинари и други.
Грубите участъци или т. нар. омазолявания са по-големи като площ от мазолите и се срещат много често в основата на пръстите върху т. нар. "възглавница" на ходилото. Силното загрубяване на кожата много често е придружено от болка и дискомфорт при ходене и при продължително стоене в изправено положение.
Не е препоръчително да се опитвате да изрязвате или обработвате мазолите в домашни условия. Има опасност да се нараните или дори да ги инфектирате. Това важи особено за хора с диабет, смущения в кръвообръщението или по-възрастни с по-лесно ранима кожа.
Не е тайна, че най-добрият начин за справяне с мазолите и загрубяването по краката е превенцията. За тази цел се обръщаме към вас с няколко препоръки:
• Носете удобни, меки обувки от естествени материи. Целта е да няма твърде голям натиск отвън върху петия пръст или силно притискане между четвърти и пети пръст.
• Създайте си по-голям комфорт като слагате специални възглавнички за стъпалата. Може да ги откриете в различни дрогерии или по-големите аптеки. Има и протектори, които се поставят между пръстите на краката или подложки с дупка по средата, в която попада мазолът и така не се оказва директен натиск върху него от обувките.
• Търсете и си купувайте обувки в края на деня, когато краката ви са максимално подути.
• Избягвайте прекалено заострени и твърде високи обувки. Дори е хубаво да има поне сантиметър разстояние между най-дългия ви пръст и обувката.
Има вероятност някои от мазолите или загрубелите участъци сами да се оправят, ако смените обувките си с по-меки и удобни, а с това елиминирате натиска и триенето. В много от аптеките се продават различни лепенки със салицилова киселина, но не е много удачно сами да си назначавате лечение, защото понякога е възможно да се получат доста неприятни изгаряния на кожата с такива продукти. Допълнително може да си навлечете инфекция или образуване на рани.
Хубаво би било често да омекотявате кожата на краката с подходящи кремове. Най-добре е вечер след баня да ги намажете обилно и дори да преспите с меки памучни чорапи.
Отделно може да киснете краката в топла вода със сапун, след което нежно да премахнете с пила за крака наслояванията по ходилата. Има кремове с различно процентно съдържание на урея, които също биха били полезни и ефективни. Ако все пак причината е в наличието на деформация на стъпалата или пръстите, ще ви е нужна консултация с ортопед, който да прецени какви мерки е необходимо да се предприемат.
Един от най-популярните и ефективни методи, ползвани в дерматологията, е обработването с азот или т.нар. криотерапия. По този начин лечението е концентрирано директно върху проблемния участък и има контрол на дълбочината на действие.
Разбира се, каквото и лечение да се предприеме, то не би било напълно ефективно, ако не се откажете от тесните, високи и неудобни обувки, колкото и атрактивни да ви изглеждат.