Нов тренд в социалните мрежи. Бестселър в книжарници по цял свят. Перлата в италианската литература. Споменът от часовете по литература в гимназиалните години. Класиката от 1353-та на Джовани Бокачо - "Декамерон".
Защо светът изведнъж реши да избърше дебелия прах по кориците на тази книга, прелисти я отново и я издигна в култ?
Преди да правим финални заключения, нека първо си припомним съдържанието ѝ.
"Декамерон" е сборник с новели на италианския писател Джовани Бокачо. Сборникът е вдъхновен от едно трагично събитие - чумната епидемия във Флоренция през 1348 година. С това произведение авторът утвърждава жанра на краткия прозаичен разказ в европейската литература, а самият сборник е признат за шедьовър на класическата ранна проза. В следващите редове ви представяме и сюжета накратко.
В Италия по време на чумната епидемия във църквата „Санта Мария Новела“ на утринната служба се срещат седем млади дами. По време на небрежен разговор след това идва и предложението да избягат от града и от страшните гледки и мисли. Всички приемат идеята, но най-разсъдливата от тях отбелязва:
„Истина е, че мъжете са разумът на жените; без тяхното ръководство нашите начинания много рядко стигат до добър край.“
В този момент в църквата влизат трима младежи, които сред всеобщата бъркотия търсят като утеха да зърнат своите дами, а те и трите по една случайност се оказват измежду споменатите седем. Момичетата им споделят намеренията си, а господата от своя страна приемат с радост да избягат с тях.
Така постъпват по най-добрия възможен начин, по който могат да спасят живота си - бягат от грозните картини на чумата и се отдават на веселие. Въпреки че са млади мъже и жени, те не пристъпват границата на благоприличието. Има ред, а не хаос. Не прекаляват с нищо и се водят от разума.
Отиват на недостъпно място в извънградско имение в продължение на две седмици. Мястото е приказно, заобиколено от зеленина и прелестни градини. За да преминават вечерите по-забавно, всеки член трябва да разказва по една история. Темите са свързани със силата на съдбата, силата на човешката воля, любовни преживявания.
Сборникът съдържа 100 новели, разказани в рамките на 10 дни от десетте главни герои. Те варират от еротичното до трагичното, отчасти са остроумни и шеговити, съдържат ценни уроци, които ни поучават.
Шедьовърът на Джовани Бокачо често се цитира и описва като надежден източник на информация за разпространението на чумата, която завършва с трагичен край за половината население на Флоренция през 14-ти век.
Нека обаче се опитаме да надникнем отвъд повърхността и да открием по-дълбоките послания, които авторът ни завещава.
Прилики между този сюжет и настоящата пандемия са очевидни (нямаме предвид цифрите, разбира се) - Нейно Величество самоизолацията. Но в случая е изключително важна етичната дилема, пред която нашите десет протагонисти са изправени, защото тя е много близка до нашата в момента.
Омагьосани сме от утопичното желание да изградим заедно по-добър свят отвъд руините на тревожната действителност.
Хубавата книга е верен и надежден спътник, особено в тревожни времена като тези. Може би именно "Декамерон" ще се окаже перфектното попълнение на вашия литературен списък точно сега.
Приятно четене!
Още по темата:
- Какво да правим, ако коронавирусът прерасне в пандемия
- Как да си направиш дезинфектант за ръце в домашни условия
- Спрете да пипате лицето си (да, по-трудно е, отколкото изглежда)
- Коя е Киара Ферани и как събра 3 милиона евро за борба с коронавируса само за ден
- Любов по време на коронавирус: снимката, която трогна света
- Как да бъдем продуктивни, ако работим от вкъщи