Ето как, без да сме очаквали, зимата на нашето недоволство се превърна неусетно в лятото на нашето недоволство. Важното случващо се е на площадите и по улиците. Духът на младостта, свободата и морала вее българското знаме и крачи с дете, приятел или колега до себе си. Народът е буден и е по-трезв отвсякога, защото брани своята чест и име.
По време на Втората световна война, при обсъждане в парламента за съкращения в бюджета, във Великобритания постъпило предложение да се съкратят парите за образование и култура. Тогава Чърчил се изправил с гордата си и могъща осанка и изрекъл великото изречение: "За какво тогава се бием на фронта?" и отказал да бъдат ощетени културата и знанието. Този мъдър държавник е съзнавал, че именно те изграждат духа на нацията - и че те са голямата кауза, за която трябва да се воюва. Апропо, Чърчил е не само голям управленец, но и офицер в британската армия, историк, писател и художник.
Ето затова никой няма да ме упрекне, че по време на протести и гражданско недоволство ви предлагам именно култура. Сигурна съм, че изкуството ни прави повече граждани и повече хора. Затова следвайте ме в моя избор и съм сигурна, че няма да бъдете разочаровани!
Фестивал "Водна кула" – 19 - 23 юни – "Временно защитени пространства"
Защо са избрали това мото за тазгодишното седмо издание на феста организаторите обясняват така: "Защитени, защото имаме нужда да се чувстваме така, когато се събираме, за да се изразяваме свободно. Защитени от какво? Защитени от яростните сили на егото, бушуващи в обществото ни, от масовото невежество, водещо до нетолерантност и грубо отношение към по-деликатните въпроси на сърцето. Защитени от кого? От група артисти, мотивирани достатъчно, за да се съберат и творят заедно, от самата идея да се създаде фестивал на съвременните изкуства в градски условия, а не корпорация или бизнес, обвързан с капитализма. И на последно, но само по място – защо пространства? Защото имаме и времето, и желанието, и имаме нужда от мястото".
Над 100 артисти от цял свят пристигат у нас на 19 юни, за да се включат в най-мащабния форум на съвременното изкуство в България - "Водна кула". Фестивалът отново се фокусира върху изкуството на социална тематика, създадено за специални места в столицата – малко използвани или натоварени с особена история къщи, архитектурни паметници или пък сгради, предизвикали различни дебати в обществото.
Местата, в които артистите ще влязат и ще променят нашето усещане за тях са: Водната кула в квартал "Лозенец", Старата царска гара "Казичене", Подземието "Сердика" на бул. "Мария Луиза", бар "Хамбара", Музея за съвременно изкуство САМСИ и Музея на социалистическото изкуство. В сърцето на организацията на феста е неуморната Ния Пушкарова и сдружение "ИМЕ".
* Повече за програмата на ТУК.
"Малък сезон" – "Сфумато" – 26 юни – 6 юли
Тази година той ще се проведе в контекст на засилен "синдром на тревожност" поради кризите от всякакъв род. "Убедени, че артистизмът е активно човекознание, безусловна ангажираност със съдбата на човека и смисъла на неговия живот – поставяме като ос на фестивала голямата тема за изчезващата човечност.
Представяме си десет дни, наситени с десетки артистични акции от всички изкуства в защита на човечността като мярка; изследващи състоянието на човешкото във второто десетилетие на ХХI век. Акцент върху съдържанията. Акцент върху уникалния изказ на тези съдържания. Играта заради не-играта.
Очакваме интересни, собствени креативни идеи, задвижени въпреки отсъствие на условия и сигурност, които могат да бъдат показвани и незавършени, на етап от процеса. Не изключваме и словесни защити на бъдещи проекти, остроумно и енергично анонсирани пред аудитория" – думи на режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев, моторите и идейните родители на "Малък сезон".
Програмата на "Малък сезон" традиционно включва театър, музика, инсталации, изложби, дискусии и практическа работа за професионалисти по обявени предварително теми. Новото тази година са двете работилници:
* Ателие "Пулсиращият човек", водено от Асен Аврамов и Мила Искренова;
* Дискусия "Героят на нашето време" върху предмета и предназначението на театъра днес.
* Очаквайте програмата съвсем скоро ТУК. Входът е свободен за 95% от акциите.
"От А до Z джаз фестивал" – 28-30 юни, в Южния парк 2, зад басейна "Спартак", фокус – латино музиката!
"A to JazZ Festival 2013 - America Latina" е с нова локация. Третото издание на ежегодния джаз фест на открито ще се проведе в Южния парк 2, зад басейна "Спартак" в последните три дни на месеца - 28, 29 и 30 юни. Музикалното джаз събитие на столицата е посветено на едно от най-значимите течения в музиката - латино джаза, а на сцената му ще свирят световни величия като двукратният носител на "Грами" Мишел Камило, саксофонистът на Тито Пуенте - Мич Фромън, бразилската дива Жандира Силва, както и кубинските "Dany Noel Latin Jazz Quintet". Организатори на "A to JazZ Festival 2013 - America Latina" са фондация "A to Z" и фондация "Америка за България".
За децата "A to JazZ Festival 2013 - America Latina" организира безплатни музикални класове по ударни инструменти и латино танци, водени от перкусионистката Лили Йончева и салса педагога Алфредо Торес. Местата са ограничени, поради което родителите, желаещи да запишат децата си за участие в един от двата уъркшопа, могат да го направят предварително на workshop@atojazz.bg. Имейлът трябва да съдържа двете имена на детето, годините му и желаният уъркшоп. Задължително условие е навършени 7 години. Образователната програма под надслов "Децата на София свирят и танцуват с A to JazZ" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2013 г.
* Повече за програмата и участниците ТУК.
Изложба в СГХГ "Златю Бояджиев и Бараците" – 13 юни – 1 септември
Изложбата отбелязва 110 години от рождението на художника и показва освен наличните във фонда на галерията платна и такива, специално предоставени от други регионални галерии, както и от частни колекционери. Организатори са Софийска градска художествена галерия и Галерията в Пловдив.
Експозицията се състои от две части – първата включва емблематични творби на Златю Бояджиев от различни периоди, а втората е посветена на приятелството му с Васил Бараков и Давид Перец, тримата известни като Бараците, и проследява както общия им път в изкуството, така и индивидуалното развитие на всеки от тях.
Ако досега не сте виждали картини на Златю Бояджиев, ще ви припомня, че по време на соца красяха кутията на шоколадови бонбони "Брезово", с които често черпихме за рождени дни. Масовата битова употреба на такива гениални творби като тези на Майстора и Златю Бояджиев, ако не друго - поне са оставили трайни визуални спомени.
Със сигурност характерният рисунък от четката на гения на художника, родом от Брезово, оставен както с лявата му, така и с дясната му ръка, ще го отличава и за лаици и за специалисти.
Това е изложба, която е от задължителните, и няма да ви разказвам какво можете да преживеете. Ще ви кажа само, че това е събитие, което събира публика от всички поколения и ако имате дете - е хубаво да го заведете, за да го приучите отсега на естетически вкус и национална гордост.
След София изложбата ще бъде показана в художествените галерии на Пловдив и Стара Загора.
И така, предложената схема е ясна – протести, изкуство, протести, изкуство... Докато гласът ни започне да звучи мощно и отчетливо, дори когато мълчим.
* Още снимки от изложбата на Златю Бояджиев можете да видите в галерията ни ТУК.