Петер Карл Фаберже е имал една-единствена страст – бижутата.
Работил в началото на миналия век, той създава едни от най-изящните, спиращи дъха, красиви бижута на света.
Но категорично най-известен е със своите яйца, голяма част от които той е създал за руското царско семейство.
След революцията през 1917, болшевиките разпродават голяма част от яйцата и те попадат в колекции по целия свят.
Най-големият колекционер е фамилията Форбс – издател на едноименното списание.
В момента в Кремъл са останали само 10 от общо 50-те императорски яйца.
Английската кралица Елизабет II е собственик на 3.
През 2004 фондацията на руския бизнесмен Виктор Векселберг, директор на Тюменската нефтена компания, изкупи на търг на аукционна къща „Сотбис” 9 от най-красивите и най-скъпи великденски яйца за сума между 90 и 120 млн. долара.
Така прочутите творения на легендарния бижутер отново се завърнаха в родината си. Днес те са част от колекцията от около 300 творби на прочутата бижутерска фирма „Фаберже”, експонирана в московския музей за изобразителни изкуства „Пушкин”.
В наши дни със сигурност има запазени 45 яйца, направени по императорска поръчка, има запазена фотография и на още едно, други 5 са известни по описания.
Украсени със злато и скъпоценни камъни, криещи в себе си малки изящни фигурки-изненада, всяко от яйцата на Фаберже днес се оценява на няколко милиона долара.
Съхранено е и едно от двете незавършени яйца, работата по които прекъсва през 1917 год.
Сред запазените има такова с миниатюра на сибирски влак, яйце-часовник, яйце-портретна галерия на императорското семейство.
Всъщност, от яйцата на Фаберже със скрития в тях подарък се ражда идеята за шоколадовите яйца с играчка, на които днес се радват децата.
Ние обаче ще се порадваме на луксозно изработените бижута-яйца. Не всички са оригинали, но това не ги прави по-малко красиви.
Елате с нас в галерията ни с яйца-произведения на изкуството >>>