Както физическото, така и психологическото развитие на човека минава през различни етапи.
Свикнали сме да мислим, че най-бурните в емоционален план години са тийнейджърските и после животът потича като спокойна, щастлива река.
Да, но само докато не стигне до бързеите на средната възраст, когато равносметките за живота зачестяват, спонтанните решения – също и като цяло, животът поема в друга посока.
Кога обаче е тази „средна“ възраст. Всички ли ще „получим“ криза или има начин да я избегнем?
При жените и мъжете едно и също ли е или има разлики?
В развитието на възрастния човек има само две кризи – едната е тази на 30-те и другата криза е кризата в средата на живота.
Трябва да подчертаем, че психологията не е доказала за съществуването на такава криза и не е ясно какъв процент от хората сполетява, но моят опит с клиенти показва, че около 10% от мъжете във възрастовата граница 35-60 години страдат от диагностицирана депресия", сподели психологът Милена Родригес пред Ива Дойчинова в сутрешния блок на Радио FM+.
"Когато говорим за възрастова криза трябва да поясним, че става дума за период на промяна. Но психиката ни не обича промените, тя е доста консервативна и именно по тази причина е възможно да възникне чувство за дискомфорт у нас и у околните.” Периодът преди избухването на кризата е много ярък – някъде около 30-те години мъжете започват да дават всичко от себе си, за да осигурят уюта и финансовото спокойствие на семейството си.
Фокусът върху децата и брака води до една задънена улица, в която един ден мъжът се обръща и пита: "Ами аз къде останах?” и тогава съвсем естествено идва желанието да промениш живота си.
Мъжете напускат работа, развеждат се, оставят семействата си и си намират младо момиче, което впечатляват с новата си спортна кола. Опитът обаче показва, че най-често тези връзки не са трайни и рядко оцеляват.
"Кризата настъпва съвсем логично, когато започваме да осъзнаваме нашата собствена смъртност. Губим приятели и близки и усещаме, че тялото ни се променя и предстои пенсионирането, а някои от целите и мечтите, които сме имали остават нереализирани.”, описва Милена.
Но от друга страна в 50-те години у мъжа настъпва психологически връх, това е възрастта, в която той е натрупал опит и познания и все още има енергията да реализира голяма част от проектите си.
"Изходът се крие в поглеждането на ситуацията от друг ъгъл като на възможност да изживеем втората половина от живота си по-зряло.”, допълва Милена, по думите на която кризата при мъжете трае между 3 и 5 години.
Цялото интервю за кризата на средната възраст е във видеото горе.
Още за кризата на средната възраст:
Развод, пиърсинг и розова коса – жени в криза на средната възраст
Кризата на средната възраст – криза на компромиса
Джони Деп се ожени, Амбър Хърд успя