Патагония е природогеографска област, разположена в южната част на Южна Америка, почти изцяло на територията на Аржентина и само отделни части попадат на територията на Чили.
Името Патагония е дадено от Магелан. Областта представлява открито плато около 777 000 кв.км, с наклон към океана. Това е обширна и разнородна област, която обхваща близо една трета от южноамериканския континент и се слави с едни от най-поразителните красоти на планетата.
От Андите се стига до Огнена земя, където е „края на света” само на 1000 км от Антарктика или както аржентинците го наричат „началото на света”.
Областта се характеризира със сух, умереноконтинентален климат, а северните части са по-топли. Тук се отглежда люцерна, зеленчуци и някои плодове, а обширните пасища изхранват огромни стада овце.
През последните години важен отрасъл става и туризмът. В Аржентина има над 20 национални парка, като повечето са в Патагония. Експлоатацията на големите запаси на нефт, природен газ, въглища, желязна руда, волфрам, олово,злато и др., предизвиква истински бум в икономиката на Патагония.
Много от туристите любители на природата посещават Патагония заради безбрежните пъстри плата, ледникови долини, фиордите със стръмни склонове, речните бързеи.
Патагония е различна. Не само че не се вписва в характеристиките на умерените географски ширини на западното полукълбо, но и изобщо не се поддава на описание. Историята ѝ е изпълнена с противоречия и това е така, защото патагонците винаги имат различна версия и ако не сте съгласни с тях, ще трябва да се защитавате.
В началото на 1600 г. те ревностно отстояват земите си, прогонвайки испанските колонизатори. Европейците не посмели да се завърнат в Патагония чак до 19 век. По времето, когато официалните власти в САЩ водят война с индианците от равнините, правителствата на Чили и Аржентина прогонват коренното население на Патагония и почти успяват.
Днес, за разлика от другите региони на Южна Америка, културата и хората в Патагония имат европейски корени: най-вече испански и италиански с примеси от Германия, Уелс и др. Подобно на американския запад и Аляска, с които често сравняват Патагония, местните хора са известни със своя свободолюбив дух и чудатост.
Част от заснежените патагонски поля лежи на територията на Национален парк "Los Glaciares", на около 20 км. северно от Торес дел Пайне.
Общо 355 ледника, които се вливат морето, влизат в територията на парка. Величественият Перито Морено заема обща площ от 256 кв.км и представлява третият по големина запас от сладка вода на планетата.
Британският фотограф Анди Лий решава, че суровата красота на "края на света" заслужава да бъде увековечена и се отправя към Патагония. Така той създава поредица от изумителни фотографии. Някои от тях можете да разгледате в галерията ни ТУК!
Прочетете още:
По-красиво и от приказка – романтичната железница в Швейцария
Далечен и апетитен – вкусът на Финландия
А напрахте ли си вече теста "Кой град си ти"? Ако не сте, вижте го бързо ТУК.