"Клетъчният имунитет на ваксинираните и преболедувалите е достатъчно силен срещу Омикрон. До една седмица очаквам спад в случаите в София, Благоевград, Перник, Кюстендил и увеличение в Североизточна България. В област Бургас случаите ще се стационират и ще намалеят. В края на март ще имаме рязък спад."
Това заяви в ефира на "Твоят ден" по NOVA проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Според него в София и Благоевград вълната вече "прегаря".
"Преболедувалите имат имунитет. В София 46% от хората са ваксинирани. Влезлите в болница обективно са по-малко, както и тези в интензивни отделения, на фона на многото новозаразени", каза още професорът.
По думите му от четири месеца насам се правят изследвания, за да се предугадят бъдещи мутации.
Той обясни, че сребърната вода има доказано антимикробно действие. "Наносреброто е много полезно, използва се за дезинфекция. Чистият въздух също е много важен. И UVC лампи вършат тази работа", изясни Кантарджиев.
► Чудото сребърна вода, която помага при много заболявания
Експертът посочи, че бустерът пази от Омикрон, а към момента 600 000 българи са си сложили трета доза. Това задължително трябвало да направят хората с придружаващи заболявания.
"Работи се върху петвалентна ваксина, която да пази от грип и коронавирус, когато той се приравни на обикновен грип. Тогава ще свалим маските, ще отпаднат сертификатите и ще внимаваме", подчерта медикът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Вижте още:
- Кои са най-характерните симптоми на Омикрон
- Колко дълго оцелява вариантът Омикрон върху кожа и пластмаса
- Няма нито един случай на доказана връзка между ваксина и смъртен случай в България
- Как Омикрон може да ни измъкне от пандемията
- Кантарджиев: Ако някого го дразни гърлото или има хрема и кихане, нека си остане вкъщи
- Проф. Кантарджиев: „За Омикрон най-важното е да имаш бустерна доза“
- Разпространение, възможни усложнения: всичко, което знаем за новия вариант Омикрон дотук