Интернет се крепи на котките. Снимките на котенца в Мрежата генерира милиарди разглеждания всеки ден.
И как да е иначе, толкова пухкава сладост се събира само в една снимка, че оправя настроението по-бързо от шоколад (и е без калории!).
Планетарната любов към котките стимулира група учени (не са британски, от Университета в Утрехт са), да разкрият една дълго обсъждана мистерия – защо котките толкова обичат да се крият в кутии.
И като казваме „кутии“, имаме предвид кутии от всякакъв размер.
Дори ей толкова малки.
И така, ето любовта, обяснена по научен начин.
Впрочем, ако заместите котки с бебета, ще разберете и защо приспиването на новородени в кутии е новата мода в бебегледането.
1. Тесните места вдъхват сигурност
Светът е прекалено голям, за да бъде осъзнат в цялост от едно котенце. Затова то търси по-малко местенце, на което да се гушне и да му е спокойно.
В естествената си среда котките се крият в хралупи, дупки и между клоните. В домашна среда използват кутии. Или пък обувки.
2. Вместо скандал – кутия
Котките, за разлика от кучетата, рядко се въвличат в спорни ситуации, свързани с яростно мяукане или хапане. Те, като по-аристократични същества, предпочитат да излязат с достойнство от ситуацията и да загърбят проблема.
Кутията е мястото, на което една котка отива, когато няма желание да се въвлича в спорове със стопаните си, детето им или метлата зад вратата.
По време на гръмотевична буря или градушка, кутията е единственото място, което изглежда безопасно.
3. Кутията като печка
На котките им е най-добре при температура от 30 до 36 градуса. Затова толкова обичат да се излежават в слънчевото петно до прозореца, да се нагъват по ребрата на радиатора през зимата и... да се крият в кутии. Картонените кутии са особено предпочитани, защото задържат топлината.
Още за котенцата:
Най-очарователното малко коте на света
Могат ли две котенца да бъдат приятелчета?
Как две котарачета-братчета водят живот за завиждане
Още котенца в кутии против лошо настроение >>>