Надя Младенова е многократен шампион по карате Шотокан и е силов и кондиционен треньор.
Тя е сертифициран IKFF инструктор за трениране с пудовки, спортен диетолог, сертифициран от Precision Nutrition и специалист по Functional Movement Screen.
Надя е и капитан на adidas Runners Sofia – българското общество на бегачи, част от световния бранд adidas, който работи за за популяризиране на движението и спорта в градска среда.
Надя днес е в Edna.bg, за да разкаже повече за бягането като начин на живот, създаден ли е човекът да бяга на дълги разстояния и кои са най-важните фактори, обуславящи комфортното и пълноценно изживяване от бягането.
Бягането става все по-популярен начин за поддържане на форма, но има хора, които отиват и по-далеч (буквално и преносно) и превръщат бягането в съществена част от живота си. Създаден ли е човекът да бяга на дълги разстояния и какво дава бягането на тялото и ума?
Надя Младенова: Многобройни пъти е доказвано, че човек може да постигне почти всичко, което си науми. Стига да го желае и да работи целенасочено и умно, бягането на къси или дълги разстояния може да бъде източник на здраве и спортни успехи.
Всеки бегач на дълги разстояния може да потвърди, че по този начин успява да подхрани и ума, освен тялото си.
Постигането и минаването на определената цел носи страхотно удовлетворение, в комбинация с успокоение, разпускане, изключване от всекидневната рутина и подхранване на положителни емоции по време на бягане.
Какъв режим на хранене и възстановяване трябва да поддържат хората, които активно се занимават с бягане?
Надя Младенова: Със сигурност е важно да се обърне внимание на хранене и възстановяване, в противен случай често пъти се стига до застой, липса на прогрес и дори травми.
Хубаво е да се работи с треньор, за да се открие най-оптималният начин за възстановяване и да бъде изготвен хранителен режим за всеки индивидуално, спрямо особеностите и нуждите.
Със сигурност трябва да се хапват достатъчно истински, необработени, непакетирани храни, богати на протеин, мазнини, въглехидрати.
Все повече хора бягат в градове. Кои са най-важните атрибути за един бегач в градски условия?
Надя Младенова: Добри обувки за бягане и добра кондиция!
Разтягането преди и след тичане също е от много голямо значение колко издръжливи ще бъдем по време на джогинга, както и колко бързо ще се възстановят мускулите ни след това и ще бъдат готови за нова тренировка.
Хубаво е тичането да се случва поне 2 часа след хранене, за да може храната да ни носи енергия, а не чувство на тежест и дискомфорт.
Колкото повече напредваме и задобряваме с тичането, толкова повече ще се научим да усещаме най-доброто си темпо, онова, в което тренировката е най-ефективна и зареждаща за нас.
Какво трябва да знаем за обувките за бягане, кои са елементите в тях, за които да следим? Дайте ни пример за наистина добра обувка за бягане и защо тя е такава.
Надя Младенова: Много е важно да се обърне внимание на това как чувстваме крака си по време на бягане и след него. Една качествена обувка няма да предизвиква дискомфорт и ще подпомага бягането ни. Най-добрата обувка, с която съм бягала досега, е Adizero за къси разстояния и спринтове, и Ultraboost X за дълги.
Истината е, че много хора си мислят, че е доста лесно човек просто да излезе и да бяга, но ако не избереш добри обувки, неминуемо ще дойде момент, в който ще ти става некомфортно, може да излязат болежки, да получиш травми в коленете или глезените. И това често е причинено от неудобни обувки.
Тези оплаквания се усещат едва след като бягането е приключило, когато човек е непрофесионалист, но професионалистите го усещат още на 1-2 километър от бягането.
В този ред на мисли, не мога да не спомена и новата обувка за градско бягане Adidas PUREBOOST GO, която скоро тествах на няколко различни терена. Освен че обувката е лека и има широка и стабилна основа, допълнителното й предимство е, че е удобна за всички, които имат някакви леки изкривявания или изпъкнали кокалчета (каквито например имат много жени от носенето на високи токчета). С тези обувки там не усетих никакъв дискомфорт, въпреки честата смяна на позиции по време на бягане, което е изключително ценно качество.
Ако трябва да обясните на напълно незапознат с темата човек какво е Adidas Runners Sofia, как бихте го направили? Какво е то – просто общност на любителите на бягането или нещо повече?
Надя Младенова: Adidas Runners Sofia за мен е една много специфична общност от хора, свързани с една обща страст – бягането. Ние споделяме тази страст и я подхранваме чрез тренировки, състезания, събития.
Много ми харесва това, че всеки може да се включи, и да практикува под надзора на професионални треньори едно основно човешко умение, благодарение на което поддържаме здрави не само телата, но и умовете си –бягането.
Дори сега предстоят Маратонът на София през октомври и Маратонът на Атина през ноември. Регистрацията за тях през системата Runsastic вече изтече, но всеки може да се включи в безплатните тренировки, които се провеждат почти всеки ден (можете да видите грагфика в Runtastic и на страницата на групата на Adidas Runners Sofia във Фейсбук). Всеки е добре дошъл, независимо от нивото на физическата си подготовка. А следващите събития тепърва предстоят.
Кога един любител на бягането е готов да участва в маратон?
Надя Младенова: Психически – при всеки е различно. Но физически, определено е важно да се тренира усилено и целенасочено, да се внимава с хранене, хидратация, възстановяване. Когато се работи системно и с треньор, който си разбира от работата, резултатите сами показват, че съответният човек е готов.