Будни, обхванати от така специалното Мадридско настроение, и водени от безкрайното си любопитство, тръгваме към Националния художествен музей Рейна София.
Рейна София е националният музей на испанското изкуство от 20 век. Официално е открит на 10 септември 1992 г. и е кръстен на кралица София. Той се намира в южния край на така наречения Златен триъгълник на изкуството (разположен по протежение на Пасео дел Прадо и включващ музея Прадо и музея Тисен-Борнемиса).
Монументалната сграда е на цели шест етажа, изградена още през 1781 г. от Франсиско Сабатини, считан за най-добрия кмет на Мадрид.
Богатите колекции в музея съдържат над 10 000 творби и представят огромното разнообразие на съвременното изкуство с всички негови модерни течения.
По своята площ това е един от най-големите музеи в света. Главната колекция е на втория етаж. Там са картините на Пикасо, Дали, Миро, Хуан Грис, Исидор Нонел, Едуардо Чилида, Мартин Чирино, и още много известни съвременни испански художници.
Част от залите са посветени на световни художници от авангардните движения в изкуството. Експозицията е наредена на тематичен принцип с цел да покаже взаимното влияние между испанските и чуждестранни живописци. Освен постоянните колекции, в музея се организират изложби с произведения на съвременни художници от цял свят.
Постоянните колекции в музея са посветени основно на испанското изкуство от 20-век. В Рейна София могат да се видят творби и на международни артисти, като Пиер Бонар, Василий Кандински, Фернан Леже и др.
Без съмнение, най-забележителното в музея е присъствието на творби на двамата най-големи художници на 20 век в Испания - Пабло Пикасо и Салвадор Дали.
Музеят е дом на монументалната творба на Пикасо - Герника. Художникът я рисува в момент на изблик на безсилен и мъчителен гняв след бомбардировката на баския град Герника от германската авиация и я посвещава на жертвите на Гражданската война и на избитите жители.
Световноизвестната картина на Пабло Пикасо е нарисувана през май 1937 г. по поръчка на правителството на испанската република за испанския павилион на Световното изложение в Париж същата година.
Творбата е представител на кубизма и е рисувана в черно-бяло с маслени бои. Тя пресъздава хаоса и насилието на войната и скоро се превръща в символ на мира и антивоенните движения. Герника може би е едно от най-известните произведения на изкуството на Испания и със сигурност най-известният шедьовър в музея Рейна София. Изложена е в самостоятелна зала, където да напомня на света за катастрофалните последици от войната.
Местоположението на шедьовъра на Пикасо Герника в музея никога не се променя - ще намерите картината в зала 206 на 2-ри етаж. В музея са изложени и много други творби на Пикасо. В допълнение към шедьовъра Герника, не можем да пренебрегнем и изложените подготвителни скици на художника, предлагащи интригуващ поглед върху неговата творба.
Музеят е изпълнен с детски глъч. Част от политиката и мисията на Рейна София е въвеждането на деца и ученици в света на изкуството. Връзката с училищната общност е една от основните образователни дейности на музея, поради което той предлага разнообразна програма от събития и семинари за ученици на възраст между 5 и 18 г., като разглеждането на музея е водено от експерти-доброволци.
Тези програми не просто помагат на подрастващите да видят, усетят и разберат изкуството - те са начин за деликатно моделиране на младото поколение в усет към изящното и в уважение към креативността.
Освен това дейностите за ученици се основават на потенциала на съвременното изкуство да стимулира процеса на учене, който включва възприятие, емоция, мисъл и социално взаимодействие.
Дори и да е трудно да разбереш Пикасо или Дали на такава ранна възраст, важно е да започнеш общуване с високото изкуство възможно най-рано. Това е опит, който си струва да се последва.
Разделяме се с Пикасо, само защото ни предстои да се срещнем с другия испански артистичен гений - Салвадор Дали и малката, но много интересна колекция от негови творби.
Развитието на Салвадор Дали през 20-те и 30-те години на 20-ти век е добре илюстрирано в залите, посветени на неговия талант. Тук са събрани почти дузина от неговите произведения - най-вече картини, но има и някои скулптури.
Тук са картините му “Фигура на прозореца” - създадена от Дали през 1925 г., когато художникът е на 21 години, „Загадката на Хитлер“ - една от най-драматичните картини на артистичният гений на Салвадор Дали.
Безспорно, най-забележителната творба на каталонския художник в този музей е картината „Великият мастурбатор“, изложена именно тук, тъй като самият Дали я дарява на испанската държава. Тази картина е едно от върховите произведения в сюрреалистичния етап на Дали, и включва в себе си много от ключовите елементи на неговата работа: камъните на Кадакес, скакалците, мравките, сексуалността му и, разбира се, жена му Гала.
Гледайте новите епизоди от поредицата на „Без багаж“ - всяка неделя , от 13 ч. по Диема.
Най-доброто от миналите епизоди можете да гледате всеки делничен ден от 18 ч., по Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.