На 29 юли, осмата неделя след Петдесетница, почитаме Св. Мъченик Калиник.
Имен ден празнуват всички с имената Калин, Калина, Горан.
Той се родил в Киликия (Мала Азия) и бил възпитан в християнския закон. Посветил живота си на проповядването на Божието слово и за целта обиколил много градове и села, където обръщал езичниците към Господ Иисус Христос.
Когато пристигнал в Анкира езичниците го хванали. Завели го при градския началник и го обвинили във вероотстъпничество.
На злостните обвинения светият отец отговорил с открита проповед за истинския Бог. Кротките му слова силно смутили началника.
Той поискал от Калиник да се поклони на елинските богове. Подложил го на страшни изпитания, но светецът бил непреклонен.
Тогава го изпратили в град Гангра, за да бъде съден. Пътят бил дълъг и изтощителен, а страданията му – нечовешки. Войниците, които го съпровождали, ги мъчела жажда и пек. Добродетелният Калиник намерил сили да се помоли на Господ и той утолил жаждата на неговите палачи.
Милосърдието на Св. Калиник не трогнало враговете му. Когато пристигнали в Гангра на площада вече бил запален голям огън. Без никакво колебание светецът сам влязъл в него и там намерил мъченическата си смърт. Нетленното тяло на Св. Калиник било погребано от добродетелни християни с подобаваща почит.
Името Калиник произхожда от старогръцкото Καλλίνικος, което означава „красива победа”. Това е и старото християнско название на град Ракка - бастионът на терористичната групировка „Ислямска държава” в Сирия.
Според видео с няколко милиона гледания, публикувано в YouTube, пък днес трябва да дойде краят на света, като това ще стане с обръщане на магнитните пояси на Земята и настъпване на Страшния съд.
„На 29 юли тази година е поредната дата, за която е обявен краят на света. За щастие всяка година има неизвестен брой дати, които са определени като последни за човечеството ни, но никоя от тях не е вярна. Въпреки това отново и отново се възражда суеверието, че ще настъпи последният ден. Суеверието, всъщност е основата, върху която почиват тези страхове. Подобни прогнози за края на света е имало винаги в историята. Това е проява, може би на някаква фобия за това до колко е известна или не съдбата ни като човечество”, коментира богословът доц. Свилен Тутеков, преподавател във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”.