Тази нощ наблюдавахме особено зрелищно пълно лунно затъмнение, съвпадащо със суперлуние – максималното доближаване на Луната до Земята.
Луната беше е необичайно голяма и ярка и обагрена в червено.
Това бе и последното по-значимо астрономическо явление за годината, съобщават от Института по астрономия при БАН.
Лунното затъмнение можеше да се наблюдава от най-източните части на Тихия океан, Северна и Южна Америка, Атлантическия океан, Европа, Африка, Западна Азия, от най-западните части на Индийския океан и от части в Антарктика.
Ако сте успели да заснемете явлението, пратете ни снимки и/или видео във фейсбук страницата на Edna.bg или на редакционния имейл edna@netinfocompany.bg.
То започна в 03,11 ч. наше време, но наблюдателите можеха да регистрират видима промяна във вида на Луната едва след 4 ч. Пълната фаза на затъмнението започна в 05,11 ч. и от този момент Луната се обагри в червеникаво-кафяв цвят.
Кулминацията на явлението беше в 5,47 ч., когато лунният диск беше максимално затъмнен.
Лунни затъмнения се случват, когато Слънцето, Земята и Луната се подреждат почти или точно в права линия, при което полусянката или сянката на Земята попада върху Луната, обясняват астрономите.
И допълват, че земната полусянка води до неголямо понижаване на осветеността на нашия естествен спътник, което за обикновен наблюдател е почти незабележимо като ефект.
При попадането на земната сянка върху Луната обаче се наблюдава частично или пълно лунно затъмнение.