Когато се появи дете вкъщи, с него се появяват и непознати досега вълнения и емоции. Нови видове страхове започват да се прескачат с огромна любов, а родителската гордост се редува с усещането, че сме се захванали с непосилна задача. В средата на всички тези емоции обаче, на постоянен пост стои и една нова „придобивка“ – детският сопол. Той е нещо като съквартирант, с който се налага да живеем в първите около 10 години от раждането на детето, но за да не се примиряваме напълно с присъствието му, ще опитаме да обясним причините за появата му и как да се справяме с него.
Защо децата имат хрема?
Причините за хрема у децата – от бебета до по-големи, могат да бъдат различни. Най-често срещаните обаче са следните:
Настинка. Ако бебето/малкото дете настине, хремата ще е един от първите симптоми. Често тя е придружена от кихане, кашляне, раздразнителност и невъзможност да се храни и спи. Понякога секретът варира на цвят – от бистър до жълто-зелен, и това е нормално. Може да направите лекарска консултация, нe се паникьосвайте излишно, защото имунната система на бебето тепърва ще се развива и ще реагира така на всеки сблъсък с вирусни инфекции. Особено ако около него има по-големи деца, които посещават ясла/детска градина, новороденото е вероятно да изкара няколко подобни настинки в първата година от живота си.
Бронхиолит. Диагноза, с която почти всяка майка на малко дете се е сблъсквала поне веднъж в първите пет години от живота му. Бронхиолитът е възпаление на най-малките бронхи в белите дробове, което води до затруднения в дишането. Най-често се причинява от вируси и засяга малките деца, които остават заразни до три седмици след поставяне на диагнозата. Бронхиолитът върви ръка за ръка с хрема и кашлица, а лечението е важно да бъде започнато още в началото на симптомите.
Алергии. Алергичният ринит е чест причинител на запушен нос и хрема, а в основата му може да стоят различни дразнители – от козината на домашния любимец, през прах или полени, та до млечните продукти. При това състояние често се наблюдава и възпаление и сърбеж на очите, кихане и подсмърчане. Добре е да направите консултация с лекар, ако детето ви често развива тези симптоми, за да му бъдат направени тестове за алергии.
Други дразнители. Парфюми, всякакви химически агенти (домакински препарати), ароматизатори за дома/колата, цигарен дим – това са все потенциални причинители на хрема.
Грип. Ако детето ви развие хрема и бързо след това вдигне висока температура, започне да кашля и стане раздразнително, твърде вероятно е да има грип, който обаче се отличава трудно от настинката (освен ако не направите тест). Посещението при лекар е задължително, ако симптомите се влошат.
Синузит. Подобно на възрастните, синузитът при децата е много мъчително преживяване, придружено от болка. Ако хремата е упорита и продължава дни наред, бебето плаче често и очите му изглеждат възпалени и подути, заведете го на лекар.
Уголемени сливици. Възпалените сливици са кошмарът на всяка майка. Създадени именно да предпазват тялото от инфекции, като спират вирусите и бактериите, сливиците често сами стават причина за болести, особено за ангина и отит. Малките деца често боледуват от възпаление на сливиците и това е нормално – те помагат да се изгради имунитет. Ангините обаче са неприятно преживяване и за детето, и за родителите, затова и е препоръчително при симптоми на възпалени сливици (болки в гърлото, невъзможност за преглъщане, хъркане, хрема, болки в ушите, уголемени лимфни възли) да посетите УНГ специалист, който да постави правилна диагноза и лечение.
В общия случай, ако причината за хремата не е по-тежко протичащо заболяване, хремата би трябвало да изчезне за период от около 5 до 7 дни, понякога и малко повече. Ако отсъстват други симптоми, не би трябвало да се притеснявате.
Как да третираме хремата и респираторните инфекции
Така, както бихте постъпили и ако вие бяхте с хрема – почивка, повече течности и по-добра хигиена. Ако можете, слагайте някаква подложка под главата на бебето, така че да е леко повдигната, което ще възпрепятства натрупването на секрети в носоглътката.
При прекалено упорита и силна хрема, която пречи на детето да се храни, пробвайте да почистите носа му със спрей с морска вода за бебета – обикновено преди ядене е най-удачно.
Инхалациите са изключително щадящ и удачен начин да третирате респираторните прояви у малките деца, при това са напълно безопасни и можете да ги правите и в домашни условия в компанията на Zano Inspire, който ще ви помогне неимоверно в тази задача.
Zano Inspire е компресорен тип инхалатор, благодарение на който можете у дома да прилагате успешно аерозолна терапия с медикаменти за лечение на астма, алергии и други респираторни заболявания.
Инхалаторът е впечатляващо малък (събира се в човешка длан), има забавен външен вид, който можете да персонализирате по цвят и стикер с определена емоция, и най-важното – изключително ефективен. Най-просто казано, с него всеки медикамент, който е в течна или суспезионна форма, се превръща в аерозол, който се абсорбира от организма по-лесно и бързо. Лекарството прониква и по-дълбоко в дихателните пътища, благодарение на микро размера на образуваните аерозолни частици - 3,8 μm.
Уредът е с ниски нива на шум от 55 dB и е подходящ за употреба както от деца, така и от възрастни. Комплектът включва 1 брой компресорен инхалатор със защитен калъф, подходящ за съхранение и за пренасяне, и пълен комплект от консумативи - маска за деца, маска за възрастни, инхалационна чашка, мундщук, въздушна тръба, 5 комплекта филтри, комплект стикери, чанта.
Употребата на Zano Inspire е буквално като детска игра и съвсем спокойно може да бъде представена точно за такава, с което ще улесните и своя живот, и този на детето, тъй като ускорява действието на медикаментите и съкращава времето на терапията.
Какво друго мога да направя?
Можете, разбира се, да въведете някои подобрения в средата вкъщи, като например да овлажнявате въздуха, особено когато детето е болно и дишането му е затруднено. Няколко капки евкалипт в купичка с вода на радиатора върши чудеса за по-спокойния сън. Можете и директно да се обзаведете с овлажнител за въздух, ако този вкъщи е прекалено сух. Пречиствателят на въздух също е добра идея, особено в градове, в които традиционно зимата идва със замърсен въздух.
Ако пък навън времето е хубаво и въздухът – чист, проветрявайте по-често. Ако детето е в състояние да излиза и играе, заведете го сред природата – за предпочитане планината, където често симптомите магически изчезват за няколко часа, а причината е именно кристално чистият въздух и липсата на дразнители.
Но най-вече е добре просто да се успокоите, защото всички деца минават през хремата или по-точно тя минава през тях и това е съвършено нормално. До няколко години ще сте забравили за тези проблеми или ако случайно ги помните, ще е едва ли не с умиление