Искра Джанабетска, Десислава Гаврилова и Яна Генова са основателите на платформата Книговище, която насърчава четенето сред деца чрез игрови модели. В петото издание на ПРОМЯНАТА стават финалисти, а днес развиват и първата информационна медия за подрастващите – ВИЖТЕ. Тя предоставя на достъпен език новини за актуалните събития в обществото и науката, за гражданските процеси и демокрацията, възпитава критичното мислене и медийна грамотност.
Проблемът, с който се сблъсква Книговище, е, че българските младежи са сред най-нетолерантните към други култури, най-малко информирани за глобалните предизвикателства и най-малко креативни при предлагането на решения за тях.
Голямата цел на Книговище е да достигнат до възможно повече деца, в това число до тези от малките населени места. Създаването на устойчиви партньорства с общини, МОН и компании е ключово за достигането до деца от уязвими групи, запазване на безплатно и пощадено от реклами съдържание и път към идентифициране на предизвикателствата на учителите в преподаване на материала в училище. Екипът планира още създаването на ново съдържание и организиране на нов вид тематични състезания.
***
Защо решихте да кандидатствате отново за участие в 10-тото юбилейно издание на ПРОМЯНАТА?
ПРОМЯНАТА даде силен импулс за развитието на платформата за насърчаване на четивната, медийна и гражданска грамотност на децата, Книговище.бг, още в самото начало на проекта. Ценим високо всичко, с което ПРОМЯНАТА допринесе за „летящия старт“ на проекта ни – предоставената експертиза, защитената и стимулираща среда за инкубиране на нови идеи, медийното „усилване“ на това, което правим. Всеки етап от развитието на един иновативен и мащабен проект като нашия има своето предизвикателства. Имаме доверие, че именно ПРОМЯНАТА ни помага да огледаме и осмислим по-добре къде сме, къде искаме да стигнем и как да го направим.
Успяхте ли да изпълните целите си след първото участие в ПРОМЯНАТА и какви са новите проекти и цели, които сте си поставили този път?
Когато се включихме в първото издание на ПРОМЯНАТА, Книговище.бг беше все още само една идея на три неуморни ентусиастки (благодарим за доверието, оказано в аванс тогава!). Днес Книговище.бг е един завършен свят, в който децата се изграждат като критически мислещи бъдещи граждани, обикват четенето и знанието, научават за процесите в съвременния свят. Спечелихме като ползватели и „фенове“ на платформата хиляди деца, учители и родители, като непрестанно работим за разширяването на тази общност. Създадохме и развиваме като част от платформата и детската медия Вижте.бг. Доколкото целта на първото участие беше да развием платформата и да достигнем до първите нейни ползватели, да, това постигнахме. Оттам насетне обаче пътят ни към промяната на нагласите към четенето в свободното време и към изграждането на функционално и граждански грамотни критически мислещи граждани на страната ни е дълъг. Щастливи сме, че отново имаме ПРОМЯНАТА за временен спътник по този път.
Защо е важно децата ни да не растат в информационно затъмнение, а да ги въвеждаме в света на възрастните и да им показваме какво се случва не само у нас, но и по света по достъпен и подходящ начин?
Децата никога не растат в информационно затъмнение – покрай родителите си те чуват новините по радиото и телевизията, чуват разговорите на възрастните за нещата от съвременния свят. Неразбирането на причините за събитията по света, обаче, плаши децата. Затова е важно обективно, с уважение към способността им да мислят критично, да се „раздиплят“ историите от новините и да се представят на децата. Това стимулира любопитството на децата към „големите въпроси на големия свят“, желанието им да узнават още и още, развива критическото им мислене. Вярваме, че така те изграждат своеобразна „броня“, която да ги пази от фалшивите новини и от вярването в конспиративни теории и ги превръща в бъдещите активни граждани на страната ни.
Все по-често се говори за лошото влияние на онлайн средата върху деца и подрастващи. Но може ли онлайн пространството да бъде безопасно и полезно и по какъв начин? Имате ли практични съвети към родителите и как да упражняват контрол?
Онлайн пространството е новата среда за общуване с другите и за търсене и получаване на информация за света. Но както не оставяме без надзор децата на детската площадка, нито пък им позволяваме да се качват в колите на непознати, по същия начин трябва да създадем и безопасна онлайн среда за тях - среда, в която те постепенно да овладеят правилата за поведение онлайн, и да се научат да разпознават опасностите в мрежата. Редица изследвания еднозначно указват препоръчителното време за екранни занимания според възрастта на децата (забележете - екранното време включва и телефон, и телевизор, и компютър…), но също е важно да се знае, че използването на интернет и електронните устройства с образователна цел (в рамките на позволеното време) има положителен ефект за интелектуалното развитие на децата. Докато пасивното наблюдение и “скролване” е вредно поведение, интерактивното ангажиране с информацията развива интелекта и критическото мислене на децата. При заниманията с “Книговище” и “Вижте” децата биват стимулирани да четат повече книги и се учат да използват качествено журналистическо съдържание. Форматът и на двата проекта трайно възпитава критическо мислене, умение за осмисляне на текстове в различни жанрове и в крайна сметка - една добра гражданска и медийна грамотност във възраст, в която подобни подходи все още не се предлагат в училище.
Възпитава ли се любовта към книгите и четенето у детето и колко е важна ролята на родителя в изграждането на връзката с книгите?
Разбира се! Вярваме, че във всяко дете се крие читател, защото книгите носят толкова много истории, а децата обичат историите! Все пак е важно как ще им помогнем да овладеят четенето, защото в началото четенето е сложно за повечето деца. В мозъка се случват много промени в този процес - да се научат да различават буквите, да могат да ги свързват в думи, които да разпознаят сред тези, които са чували, и накрая да извлекат смисъла от тях - това е дълго и често много усилно занимание. Как родителите могат да помогнат този процес? Като им показват доколко те самите обичат книгите; като им носят историите от книгите по най-различни канали - четат им на глас, пускат им аудио книги, говорят много с тях (за да могат децата да усвоят още преди да могат да четат самостоятелен богат и активен речник); като дават на децата сами да избират книгите си и ги стимулират свободно да изказват мнението си за тях. За да научим децата да обичат книгите, е важно игра и книга да не се противопоставят. Именно това правим с Книговище и Вижте - стимулираме децата да си припомнят и осмислят прочетеното, да се съревновават в читателските си постижения, като така неусетно градим критическото им мислене и способността им за учене през целия живот.
С какво ПРОМЯНАТА промени вашия живот?
ПРОМЯНАТА ни даде начален тласък в реализирането на една мечта, която заживя толкова смислен живот, че се превърна в лична мисия за всяка от нас - да помогнем на децата в България да откриват удоволствието и важността на четенето, да раснат критично мислещи млади хора и добри граждани на бъдеща България.
За ПРОМЯНАТА
ПРОМЯНАТА е най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България. Тя цели да подобри трайно живота на децата и младежите в България, като открива мотивирани социални предприемачи и им помага да реализират по устойчив начин идеите си за по-добро и сигурно бъдеще. От 2014 г. досега ПРОМЯНАТА е подкрепила 134 социални предприемачи и е помогнала на повече от 360 000 деца и младежи. За приноса си в развитието на благотворителността и иновативния си подход, ПРОМЯНАТА е отличена с над 16 престижни награди.