Произхождащ от традиционната китайска медицина, този „телесен часовник“ е свързан с идеята, че можете да извлечете максимума от енергията и органите си, като ги използвате, когато те са в своя пик на действие.
За да разберете китайския телесен часовник, първо трябва да разберете концепцията за Чи (qi) – термин, който описва нашата енергия. Чи е в състояние на постоянен поток от енергии, които непрекъснато се трансформират, движейки се в тялото или между хора и предмети.
Китайският телесен часовник е изграден върху концепцията за Чи. Смята се, че в продължение на 24 часа Чи се движи през органните системи на 2-часови интервали.
24-часовият часовник на китайската медицина е разделен на 12 двучасови интервала, свързани с жизнената сила на телата ни.
Използвайки информацията за всеки интервал, можете да разберете кой е органът, отговорен за болести и проблеми, за които може и да не подозирате.
Например, ако откриете, че се събуждате между 3 и 5 всяка сутрин, може да има скрита скръб или тъга, която ви притеснява, или може да страдате от заболяване, свързано с белите дробове.
Ако таите чувства на гняв или негодувание, може да ги почувствате най-силно във времето на черния дроб, което е между 1 и 3 сутринта. Ако пък изпитвате болки в гърба в края на работния ден, е възможно дълго време да сте сдържали емоции на страх или да имате проблеми с бъбреците.
Разбира се, древният китайски часовник не може да се счита за надежден източник за поставяне на диагноза, но може да ви помогне да се вгледате в емоциите си и да ви насочи как да се погрижите за себе си и кога да осигурите на тялото си заслужена почивка.
В галерията ще откриете всеки от 12-те часови интервала и съветите, свързани с него: