Какво стои зад скандала с Кристи в Биг Брадър?

Какво стои зад скандала с Кристи в Биг Брадър?
Снимка:

Остри полемики се завихриха покрай събитията в Kъщата на Биг Брадър в последните дни. Вече втора седмица след старта си в ефир, Биг Брадър продължава да бъде най-коментираното риалити в държавата. Интересът не стихва и зрителите активно обсъждат всичко случващо се под покрива на Големия Брат.

Както винаги, публиката вече се е разделила на лагери по симпатии и антипатии към конкретни участници. Една от участничките с хиляди зрителски коментари определено е Кристи. Момичето, което се спъна още на червения килим при влизането си в Къщата, се "препъна" за втори път и в правилата на Биг Брадър, което предизвика голям скандал сред публика и участници.

С капризното си поведение Кристи отприщи цяла вълна от неодобрение и провокира обсъждането на противоречивата тема за разглезените поколения. 25-годишното момиче изпадна в истинска истерия и уплаши Съквартирантите. Кристи разгневи и зрителите, тропайки драматично с крак в Изповедалнята.

"Винаги съм получавала това, което искам, така съм възпитана, това съм аз", буйстваше Кристи.

Вълна от мнения и спорове заля социалните мрежи, а голяма част от публиката беше скандализирана от поведението й.

Въпросът обаче е друг

Дали през наглед дребната случка в едно риалити предаване можем да видим по-голямата картина, заслужаваща размисъл? Няма как да съберем всички под един знаменател и не е редно, но дори и откъслечни теми са достатъчен повод да поставим въпроси пред самите себе си. Представител на младото поколение, или не - случаят с Кристи повдигна отново по-общата тема за разглезените млади хора. Но доколко тя е в границите на вечния поколенчески сблъсък, откакто свят светува, от типа на: "Ние едно време бяхме велики, а вие сега за нищо не ставате"? Или зад този конфликт се крие много повече?

Мъдреците са казали, че тежките времена раждат силни личности, а лесното създава по-слаби характери. Факт е, че заради човешкия напредък младите поколения в модерните държави имат все по-бърз и лесен достъп до всичко, което пожелаят. С какъвто и социален статус да са родителите, децата имат много повече, отколкото техните връстници преди 30-40 години.

Разнообразие от весели играчки, хубави дрехи, интересни игри, високи технологии, които предлагат различни начини на забавление. И всичко това се случва светкавично, насладата е веднага и то на един клик разстояние, на една молба към мама и татко да купят това или онова, защото и останалите го притежават.

Родителите понякога се състезават с други себеподобни в надпреварата кой дава повече материални блага на наследника, кой ще го прати с най-скъпата кола на бала, чия дизайнерска рокля и силиконов бюст ще ударят в земята всички останали. Но често някои родители по този начин просто изкупуват вината си, че не отделят на децата достатъчно истинско внимание. Затова ги отрупват с материални заместители на внимание, за да не скучаят и да не са толкова самотни. Така коронясаните, но самотни принцове и принцеси развиват завидно его, което расте с всеки изминал ден. Убедени са, че заслужават само най-скъпото, най-интересното, най-забавното и всичко това им се полага по рождение. Те издигат в култ бързото удоволствие и се превръщат в истински хедонисти. Но така са лишени от мечти - просто няма за какво да се борят.

Пък и битките са нещо свръх трудно за тях, понякога дори и обидно. Силата им е в "чилването", за което предните поколения просто не са се сетили. Когато такива младежи се сблъскат с живота извън и след гнездото, реалността веднага ги събаря от пиедестала. Шокът им е голям, а разочарованието съсипващо - никой навън не им признава короната без битка, всичко наоколо е тъпо и трудно. А борбата в живота се оказва вечна константа с неясен изход. Бързо полученото удоволствие пък, към което са отдавна пристрастени, се постига все по-трудно, въпреки заместителите за възрастни - цигари, алкохол и всякакви опиати. Тогава, ако мама и тате не продължат да осигуряват всичко, младите хора са поставени пред избор - или стават и се борят, или дезертират от битката. Това е въпрос на характер, личен избор и най-вече на възпитание.

Дезертьорството на един млад човек може да се случи по много начини. Но то не се изчерпва само с бягство от проблемите и скриване на главата в пясъка. Може също да е лутане по хилядите житейски пътища и вечното неоткриване на себе си. Или пък да се превърне в така модерното и меркантилно влизане в уж любовни, но всъщност бизнес отношения за подсигуряване на по-лесно и охолно битуване. Дезертирайки, човек може неволно да натрупа стаена жлъч към света и себе си - едно нарастващо лично огорчение, което води единствено до психически и здравословни проблеми, до редица сривове и пристрастявания. За проблема с перманентната скука и постоянното напразно търсене на все повече адреналин, изобщо не говорим. Но по-важното за осмисляне е - защо се възмущаваме от капризите, недостатъците и слабохарактерното поведение на някои млади хора, чието възпитание зависи от самите нас?

Един тъжен въпрос, който не сме си задавали навреме. И то точно тогава, когато е трябвало да четем книжки на децата си, да играем и да се смеем с тях, вместо да зяпаме всеки сам в екрана си. Ако ние не сме посяли в любопитната детска душа семенцето на духовното и личностно израстване, няма как да чакаме от почвата да поникне прекрасен плод. Защото само ние сме изцяло отговорни за възпитанието децата си.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти