Какво се случва с тялото ни, когато ставаме с час по-рано

Какво се случва с тялото ни, когато ставаме с час по-рано
Снимка: Istock

Всеки март, в рамките на един уикенд, настъпва онзи момент, когато часовниците се преместят с един час напред, и ние преминаваме към лятното часово време. За повечето хора това е момент, който носи не само малко неудобство, но и може да доведе до сериозни последствия за тялото и психиката. Въпреки че този процес е част от навика на съвременния свят, учените изследват как точно загубата на този допълнителен час сън може да се отрази на здравето и доброто настроение на човека.

Какво се случва с тялото, когато ставаш с час по-рано?

1. Нарушаване на циркадния ритъм

Нашият организъм има вътрешен часовник, който се нарича циркаден ритъм. Той управлява биологичните процеси, свързани с нашето сънно-будно състояние, и следва естествени цикли на сън и активност. Когато преминаваме към лятното часово време, този вътрешен ритъм се нарушава, защото тялото трябва да се адаптира към новото време. Изследванията показват, че през първите дни след преминаването към лятното часово време, хората изпитват умора и депресия, тъй като вътрешният им часовник не е синхронизиран с новото време.

2. Загуба на сън и понижена концентрация

Трудността да се приспособим към новия режим на сън води до намаляване на общото количество сън, което можем да получим. Според едно изследване, публикувано в Journal of Clinical Sleep Medicine, загубата на един час сън през този период може да доведе до значително намаляване на концентрацията и вниманието през деня. Често хората чувстват, че не могат да се съсредоточат върху работата или ежедневните си задължения и че са по-разсеяни и нервни.

5 причини постоянно да чувствате умора и сънливост

3. Увеличен риск от стрес и тревожност

Нарушенията на съня, причинени от лятното часово време, могат да доведат до повишено ниво на стрес и тревожност. Това се дължи на факта, че когато не спим достатъчно, тялото произвежда повече кортизол, хормонът на стреса. Изследвания показват, че преминаването към лятното часово време води до значително повишаване на нивата на кортизол в организма, което може да доведе до усещане за тревожност и раздразнителност.

4. Повишен риск от сърдечно-съдови заболявания

Интересно е да се отбележи, че едно проучване, публикувано в American Journal of Cardiology, установява, че в първите дни след преминаването към лятното часово време, се увеличава броят на сърдечните пристъпи. Това се дължи на стреса, промените в съня и адаптацията на тялото към новото време. Според учените това е още един пример за това как малки промени в нашия ритъм на живот могат да имат сериозни последствия за здравето.

5. Засилена умора и по-ниска производителност

След загубата на сън хората често се чувстват по-уморени и с по-ниска енергия, което се отразява на тяхната производителност. Проучвания показват, че през първите дни след преминаването към лятното часово време, продуктивността на много хора намалява, като те изпитват затруднения при изпълнение на задачите си. Това е резултат от когнитивни затруднения, причинени от липсата на сън.

6. Влияние върху метаболизма и хранителните навици

Интересно изследване, проведено от специалисти по сън и метаболизъм, показва, че недостатъчният сън може да повлияе на метаболизма и да доведе до промени в апетита. При хората, които не спят достатъчно, се увеличава производството на хормоните, които контролират апетита, като грелин, който води до повишено желание за хранене, особено за въглехидрати и калорични храни.

Лесни трикове за справяне с пролетната умора

Как да се справим със симптомите?

  1. Опитайте се да си лягате по-рано през нощта. Постепенно приспособявайте режима на сън с 15-20 минути всеки ден, за да дадете на тялото си време да се адаптира към новото време.

  2. Избягвайте екрани преди сън. Светлината от телефоните и компютрите пречи на производството на мелатонин, хормонът, който регулира съня.

  3. Поддържайте редовен ритъм на сън. Старайте се да заспивате и да се събуждате по едно и също време всеки ден, дори през уикендите.

  4. Подобрете средата за сън. Осигурете си тъмна, тиха и хладна стая за сън, което ще помогне на тялото ви да се отпусне и да се възстанови.

  5. Бъдете физически активни. Умерената физическа активност през деня може да помогне за по-добър сън през нощта.

Преминаването към лятното часово време може да изглежда като малка промяна в ежедневието, но ефектите върху тялото ни могат да бъдат значителни. За да минимизираме негативното въздействие върху здравето, е важно да бъдем внимателни към нашия сън и начин на живот през този период. Чрез осъзнаване на тези научни факти и предприемането на няколко стъпки за адаптация, можем да намалим ефектите на загубата на сън и да се почувстваме по-добре по време на прехода към лятното часово време.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти