Сънищата, смята Фройд, са потиснати желания и страсти, през деня заключени в подсъзнанието ни, а докато спим – освободени от спящото съзнание. Това обаче е само теория, последвана от много други такива – засега никоя от тях не може да ни разкрие изцяло какво и защо са сънищата. Въпреки това проучванията бавно отбелязват напредък и освен догадки и хипотези, вече имаме и факти.
Изглежда сънищата ни не са задължително подсъзнателни и неуправляеми. Напротив. Напълно възможно е да поемем контрол над тях, да заявим пред себе си какво бихме желали да сънуваме – и методите, с които стигаме до това умение, ни помагат да осезаваме много по-добре и по-вярно и реалността. Струва ви се невероятно? Не е.
Доктор Дидре Барет, преподавател по психология в Харвард, е автор на множество трудове, свързани със способността на сънищата да ни помагат във взимането на важно решение и да ни даряват с блестящи хрумвания. Един от най-важните въпроси, които тя задава в тази връзка, е: "Защо еволюцията би запазила сънищата, ако те не могат да ни бъдат полезни?" Щом можем да сънуваме, значи ни е нужно да сънуваме.
Как обаче да помолим съня си да отговори на въпросите ни?
Всички знаем, че когато сме сериозно обременени от даден проблем, сънищата ни често са свързани с него. Обикновено обаче те просто ни го напомнят и преповтарят въпросите, които си задаваме през деня. За да получим решение от подсъзнанието си, трябва да го настроим да общува с нас, нужно е да го стимулираме – мисловно и визуално. Да организираме информацията в будното си съзнание, за да я обработим вярно на подсъзнателно ниво. Нужно е постоянство – малка е възможността отговорът да дойде за една вечер.
Човекът, който изпада в кома и пътува във времето - какво ще се случи след 1000 години
Формулирайте проблема в една фраза или кратко изречение, запишете го на лист хартия и поставете листа на нощното си шкафче, така че да го виждате, докато лежите. Можете да добавите предмети или дори снимки, свързани с въпроса си. Бъдете пестеливи и конкретни.
Докато заспивате, визуализирайте проблема си и си повтаряйте, че ще сънувате решението му. Опитайте се да заспите с тази мисъл. По този начин можем да сънуваме не само отговора на определен въпрос, но и определен човек, място или събитие, стига да стимулираме подсъзнанието си с правилните образи и мисли. Търпението и желанието ни да опознаем тази част от ума си може да ни отведе и по-далеч: към умението да осъзнаваме, че сънуваме, и да се движим свободно из сънищата си.
Възможно е Адът наистина да се намира на Земята. Къде е това място?
За да осъзнаваме, че сънуваме, преди всичко, трябва да се научим да се концентрираме. Концентрирането върху „тук” и „сега” ще ни донесе по-подредени и фабулативни сънища. Едно добре фокусирано съзнание гарантира и добра връзка с подсъзнанието. Забелязвайте какво изпитват сетивата ви в различни ситуации през деня, и запомняйте кои усещания никога не изпитвате насън. Едно добро упражнение в тази насока: да поглеждаме често дланите си. По този начин увеличаваме възможността да ги видим и насън – а там обикновено не виждаме ръцете си. Всяко изживяване, което би ни изненадало в съня ни, увеличава възможността да осъзнаем, че сънуваме.
Медитация. Широко известен е фактът, че медитацията ни позволява да се потопим в собственото си съзнаниеи да общуваме със себе си. Ето защо десет минути медитация на ден действат прекрасно не само на начина, по който се чувстваме, но и са чудесно упражнение за самосъзнание и самоконтрол.
Чували ли сте за мистерията около Царичина? Ето какво разкрива баба Ванга за този феномен
Водете си дневник на сънищата. Всяка вечер, преди да заспите, оставяйте дневника до леглото си и си представяйте как сънувате, как знаете, че сънувате и как на сутринта записвате съня си в дневника. Това упражнение ще ви помогне да запомняте сънищата си и ще посочи на ума ви, че желаете да сте съзнателни в съня си.
„Осъзнатите” сънища са доста обширна и сложна материя, която занимава немалко учени. Макар понякога да са напълно случайни, в повечето случаи те са нещо, което изисква сериозно трениране на ума и дисциплина. Съществуват множество техники, които учат ума ни да различава реалността от съня. Повечето от тях са напълно приложими в обикновеното ежедневие и доста полезни за постигане на спокойно и концентрирано съзнание – а именно това ни е нужно и за да се възползваме от сънищата си.
И дори да не получите правилното решение на проблема си веднага или все още да не можете да управлявате съня си – не се отчайвайте. Опитвайте. Никога не е напразно да направим нова стъпка напред в опознаването на същността си. Всяка такава ни кара да се чувстваме една идея по-добре в собствената си кожа – а пък и по-силно да осъзнаваме колко пъстър, прекрасен и необятен свят се крие не само навсякъде около нас – но и зад собствените ни очи.
За още полезни и практични статии харесайте страницата ни във Facebook ТУК.