Мирослав Илиев е специален мъж...
Той е домашен помощник и напук на всички твърдения, че мъжете не могат да чистят, той разкрива пред Edna.bg тънкостите на почистването на дома и как е решил да се занимава именно с това:
Здравей! Представи ни се (име, години, зодия професия, хоби, интереси и каквото още решиш да споделиш за себе си).
Казвам се Мирослав Илийчев Илиев, роден съм на 19 юли в град Плевен, зодия Лъв. След като навърших 18 и пътешествах между България и Испания за известно време, се установих в София и вече 4 години трупам контакти и приятели, които ми дават възможност да живея по-добре в България. Хоби са ми танците, музиката, ходенето по планини и не на последно място – качествената релаксация. Позитивна личност съм и обичам да помагам на хора в нужда.
Как реши да започнеш да се занимаваш точно с това?
За мен беше предизвикателство да започна тази дейност, но на българите им дай да се доказват, че са най-добри и могат много. Реших да започна в компанията, като допълнителна работа за услугата за почистване на офиси след работното време, но получих предизвикателното предложение от Влади (Владислав Симов, управляващ директор на Domestina – бел. ред) да опитам в домашни условия и така станах първия мъж, домашен помощник в компанията.
Общото схващане е домашните помощници да бъдат жени. Какво е чувството да работиш в тази сфера, възприемана за женска територия? И в този ред на мисли: почистването на дома изцяло женска задача ли трябва да бъде според теб?
Възприятието жените да са домакини е нормално, от гледна точка на това как са се случвали нещата в исторически план. Жената е майка, а мъжът изкарва прехраната. В този смисъл жената отглежда децата и се грижи за уюта на дома, докато мъжът е работи. Разбира се, в днешно време нещата не стоят така, мъжете и жените имат равнопоставени роли в обществото и в семействто, жените също работят, а мъжете помагат все повече в домакинските задачи.
Считайки себе си за модерен човек и същевременно работещ тази професия, е ясно, че лично аз не смятам почистването за изцяло женска задача, дори се надявам, че по някакъв начин давам началото на едно по-модерно мислене на хората тук, както е в по-развитите страни, където понятията “мъжка” и “женска” работа се размиват все повече.
Като първият мъж в компанията, бих казал, че се чувствам приет и уважаван, за което благодаря на прекрасните жени, с които работя.
Разкажи ни повече за удобството едно семейство да ползва услугите на домашен помощник.
Удобството да ползваш домашен помощник, се изразява в различни неща, например в това да имаш повече свободно време. Някой умен човек беше казал „Изгубените диаманти може да намериш, но изгубеното време - не.” Всеки човек търси своето призвание, когато го намери и започне да печели добре от него, предпочита да се фокусира там, а не както сме свикнали сам да си бъдеш майстор, домашен помощник, авто монтьор и т.н.
Чувал съм истории и за други ползи, като това че семейства се карат по-рядко, канят се по-често гости, а съм сигурен и, че ергени си намират приятелки в следствие на по-чист дом.
Прилагаш ли някакви хитрини при почистването, например подръчни продукти, които се намират във всеки дом, и какви са те?
Аз лично не използвам хитрини, просто почиствам старателно и с любов, както бих го направил за моя дом. Често клиентите имат и силна позиция как да се почисти дома им, някои ползват само натурални продукти като оцет, сода и лимони, други ползват професионални препарати, а трети каквото има в магазина. Сигурно има и полезни хитрини, но аз не ги знам, просто обичам да виждам блестящи повърхности, като стъкла, огледала и хромирани детайли.
Какви са плюсовете и минусите в твоята работа?
Истината е, че не бих се захванал с тази работа, ако не бях намерил компанията, в която работя в момента. Във всички сфери примерите за добри работодатели са малко, плаща се под масата, не те осигуряват и какво ли още не. С труда си човек трябва да допринася за обществото, не само със самата си работа, но и с данъците, които плаща. Бил съм в Испания и съм виждал какво е отношението към трудещия се човек, тук за съжаление всеки смята, че трябва да е шеф, плащането под масата е признак на гордост за поредната открита „схема“, а да се трудиш става все по-срамна дума.
Отплеснах се. Плюсовете са това, че можех да си избера кои дни и часове да работя, всичко е направено с мисъл както за клиента, така и за хората, които работят в компанията, чувствам се полезен, енергизиран и вярвам, че мога да се развивам напред в компанията.
За минуси бих посочил, нагласата в обществото към професията, а това е най-глупавият минус, който може да съществува според мен. В професията се печели по-добре от касиер в супер маркет, да речем или продавач в магазин в мола, дори и от някои банкови служители и застрахователни агенти.
Кой се справя по-добре в домакинската работа, как мислиш – мъжете или жените?
Спрямо отделни дейности в домакинската работа има неща, в които се справят по-добре жените и такива, в които са по-добри мъжете, но цялостно бих казал жените. Те имат този инстинкт да се грижат за другите повече от мъжете. Въпреки това, когато се работи с любов, се получават нещата, и считам че отлично могат да се справят и жени и мъже.
Има една популярна мисъл „Чиста къща, пропилян живот“. Какво мислиш за нея? Вярна ли е тя според теб и възможно ли е хем домът да е чист, хем животът да е пълноценен?
Чиста къща, пропилян живот. Уютният дом винаги създава спокойствие и наслада от живота, но начинът как да се постигне този уют, е индивидуално решение. Аз смятам, че може хем домът да е чист, хем животът пълноценен.
Като за финал – какво би посъветвал една домакиня?
Моят съвет към домакините е, това което бих посъветвал и работещи хора, вършете това, което правите, с любов, ако не става, почнете да правите друго възможно най-скоро.