Без значение с какъв пълнеж са вашите възглавници, те имат нужда от специални грижи. Специалистите твърдят, че възглавниците трябва да бъдат изпирани между 2 и 4 пъти годишно, за да остават пухкави и чисти и да ви осигуряват комфорта и хигиената, от които имате нужда по време на сън. Ето няколко важни съвета, които можете да последвате.
Могат ли възглавниците да се перат в пералнята
В повечето случаи отговорът е да. И все пак програмата на пералнята може да бъде различна за различните пълнежи от пух, мемори пяна, памук, синтетични влакна, полиестерна вата. Най-сигурно е да проверите символите на етикета – там трябва да бъде отразено дали възглавницата е подходяща за пералня и при какви условия може да я перете.
Как да перете правилно възглавници в пералня
След като вече сте разгледали етикета, добре е да проверите възглавницата и за разкъсвания, за да не излезе пълнежът ѝ по време на пране. След това помислете на каква температура да перете. Дори да предпочитате топла или гореща вода за по-добра хигиена, понякога тя може да увреди възглавницата. Така че непременно потърсете на етикета максималните градуси, които са безопасни за пълнежа – по този начин ще предотвратите образуването на буци и нежеланото свиване.
Ако искате да заложите на сигурно, пуснете програма със студена вода. Тя винаги е безопасна, особено за нови възглавници.
6 съвета за всеки етап
Време е да сложите възглавниците в пералнята. Но е добре да спазвате някои съвети, които ще ви дадат най-добър резултат:
Съвет 1: Винаги третирайте петната предварително. По възможност използвайте натурални препарати. Ако искате да премахнете неприятните миризми, поръсете възглавницата със сода за хляб, оставете да престои няколко часа, след което изтупайте и почистете с прахосмукачка с четка, за да премахнете напълно прашинките. Можете също да оставите възглавницата на пряка слънчева светлина на чист въздух за няколко часа.
Съвет 2: Винаги слагайте в пералнята по две възглавници наведнъж. Така ще можете да разпределите добре тежестта и да получите качествено центрофугиране.
Съвет 3: Използвайте мек, неагресивен перилен препарат. Ако се налага да използвате белина, бъдете внимателни и слагайте малки количества, които да не навредят на материалите и да се изплакнат добре. Може също да замените белината с половин чаша бял оцет, който да добавите в отделението на перилния препарат.
Съвет 4: Изберете програма за деликатни тъкани. Както вече казахме, най-добре е да е със студена вода.
Съвет 5: Ако можете да използвате центрофуга, настройте я на висока скорост, за да отстраните максимално много от водата във възглавницата. Ако се боите за материала на пълнежа, можете да извадите възглавниците без центрофугиране и да ги изцедите внимателно на ръка, като избягвате да ги усуквате и увивате.
Съвет 6: Ако възглавницата е подходяща за сушилня, сушете я на ниска температура и сложете в барабана няколко топки за сушене или тенис топки. След като я извадите, я изтупайте, за да бухне отново. Ако не искате да използвате сушилня, сложете възглавницата на чиста кърпа, постелена на равна повърхност и на проветриво място. Докато изсъхне напълно, може да трябват няколко дни. Междувременно завъртайте възглавницата и я изтупвайте, за да осигурите равномерно изсушаване от всички страни.