Независимо дали става въпрос за новогодишни обещания, или за идния понеделник, целите ни много често са едни и същи. И причината за провалите ни е същата - липса на мотивация. Въпреки това не бива да се отказваме. Според психолозите поставянето на цели е полезно за психическото ни здраве и цялостната удовлетвореност от живота.
Но, както вече споменахме, много често се случва едно - провалът! Той от своя страна е опасен, защото със себе си може да доведе до ниско самочувствие например.
Това, което най-често липсва по пътя към целите, е мотивацията. За щастие обаче има някои ефективни начини, с които можем да я запазим, да останем продуктивни и в крайна сметка да постигнем целта си, каквато и да е тя. Ето кои са изпитаните стратегии, които психолозите препоръчват.
Практикувайте когнитивно преструктуриране
Звучи сложно, а не е. Това е инструмент, който се използва в когнитивно-поведенческата психология. Включва идентифициране на момента, в който мислите от щастливи стават тъжни например. Как изглежда това, когато говорим за диети например? Да предположим, че целта е да приемате повече зеленчуци през деня. Първите дни е лесно, но в един момент започвате да бленувате за пица и в крайна сметка я поръчвате. В такъв момент обаче, вместо да си дадете сметка, че сте човек и това е напълно нормално, възприемате поведението "всичко или нищо". "Очевидно няма смисъл да продължавам да се опитвам, защото оплесках всичко", си казвате. Да, но това не е правилният подход.
Вместо това може да си кажете, че пицата ви е харесала, а утре продължавате по план. Това е доста по-различен отговор на същата ситуация. Поуката е ясна - ако сте по-позитивно настроени, ще останете и по-мотивирани.
Създайте ясна, вълнуваща визия за успеха
Ако целта ви не ви кара да се вълнувате, то трудно ще я постигнете, защото трудно ще намерите и мотивация за нея. Ето затова една ярка и вдъхновяваща визия на успеха могат да помогнат да продължим в правилната посока. Работеща препоръка на психолозите е дори да си направите едно табло и на него да лепите изображения или думи от вестници и списания. Сложете ги на място, което виждате всеки ден.
Разбийте големите цели на по-лесни и малки стъпки
Ако да речем целта е да разчистите дома си, пробвайте да разделите работата по стаи. Или дори по шкафове. Така няма да се претоварите от задачата и шансовете да се справите с голямата цел е напълно реалистична.
Дайте истински смисъл на целите си
Когато поставяте цел, помислете какво стои зад нея. Искате по-добро всекидневие? По-голямо самочувствие? А всъщност готови ли сте за тази промяна? Причината често да се отказваме е, че се фокусираме върху по-негативната реалност, отколкото към светлото бъдеще. Така че дори самата цел, ако е да речем да харчите по-малко пари, мисленето за целта оказва влияние върху това дали ще се придържате към нея. "Трябва да спестя пари, харча много, нещо се случва с мен" може да се превърне в "Искам да се науча как да ограничавам ненужните разходи и да спестявам за истински важните неща".
Намерете съмишленик
Хората сме социални животни и ако има с кого да споделите целта си. Обединете сили. Дори другият да не споделя вашата цел, самият факт, че разкривате мечтата си пред друг ще ви "държи" отговорни пред него и вас самите. Говорете с този човек, споделяйте за процеса, нека той ви "проверява".
Прочетете още:
-
Веган колагенът - супер съставката на козметиката през 2025 г.
-
Според зодията: Това са важните хора в живота ви (СНИМКИ)
-
Как да не се караме с любимия по празниците