Повечето хора в средата на 20-те си години нямат достатъчно пари. Или нямат толкова, колкото им се иска, без значение че повечето работят.
Понеже и ние сме били на 20 и няколко, и на нас ни се е искало да получаваме „мениджърска“ заплата на стажантската си позиция, ще ви дадем няколко съвета за оптимизиране на разходите.
Особено полезно е в месеците преди лятната отпуска, когато на всички ни ще ни се иска да имаме неизчерпаеми средства.
Излъжете се, че нямате пари и харчете по-малко, отколкото ви се иска. В края на месеца ще се поздравите за пестеливостта си, докато си купувате онова Голямо нещо, за което мечтаехте или докато си плащате резервацията за ваканцията.
Най-лесно е определите сума, която автоматично да се превежда от заплатата ви в друга сметка, за която няма „вързана“ банкова карта.
Нещо като предварително спестяване – не чакате да ви останат пари, за да ги заделите, а ги заделяте преди да са свършили.
Диета „Без обяд на работа“. Не става дума да гладувате от сутринта до вечерта. А да не давате пари за обяд навън. Едва ли обядвате нещо, което не можете да си приготвите вкъщи.
Малко организация и ще останете изненадани колко пари сте спестили от обяд.
А много вероятно е и да се разделите с някой и друг килограм, защото няма да се изкушавате да си „изяждате всичко“ или да си поръчвате десерт.
Поддържайте ноктите си сами. Ако от нещо една жена може да спести, това е маникюр и педикюр. Толкова съвети сме давали за поддържане на ноктите, че е срамота да се дават по 25 лв на две седмици за нещо, което можете вкъщи.
Още повече, плюсът на домашния маникюр е, че може да сте с различен лак на всеки няколко дни.
От фризьор не ви съветваме да пестите, защото зле поддържаната коса си личи отдалече.
Не бъдете алкохолик. Прекаляването с алкохол е вредно за вашето здраве и бюджет. Няма нужда от повече обяснения, нали.
Прочетете още:
Здравословни навици, които ни пестят пари
Проблеми с парите = проблеми с килограмите