Времето е разтеглив понятие. Минава бързо, когато ти се иска да е спряло и спира в най-неподходящия момент – докато чакаш своя ред пред гишето в банката например.
Мерено в години от собствения ни живот, времето има неприятната способност да се забърва все повече и повече.
5-те години в гимназията например определено са минали по-бавно, отколкото 5-те години след раждането на първото дете.
5-те години между 45 и 50 отлитали, казват вече преживели го.
А ако питате бабите и дядовците си, ще ви кажат, че целият им живот, в чиито край те вече са, е отлетял неусетно.
Това всъщност не е точно така. Когато се намираш в края на пътя, ти се струва, че всичко е минало бързо.
Струва ни се, че времето лети, защото мозъкът запомня само по-важните моменти от живота, тъй като иначе би се претоварил с информация прекалено бързо.
С натрупването на опит все по-малко неща ни вълнуват дълбоко и остават в паметта ни.
Първото море сам, първата целувка, първата работа, първия успех – помним всичко това. Не си спомняме следващите, защото вече са станали познати.
Когато нещо се превърне в ежедневие, не предизвиква същите емоции, както когато се е случило за първи път.
Ето защо с напредването на живота времето започва да лети все по-бързо – защото натрупваме все повече опит и все по-малко стават нещата, които истински да ни вълнуват.
Рецептата срещу това е много проста. Да се опитвате да запомните възможно най-много малки ежедневни неща.
Именно те са тези, които изпълват дните ни с живот, защото ние все пак живеем между две големи събития в живота си.
И точно този живот, с неговите малки радости и скърби, е важно да запомним. За да сме сигурни, че наистина сме живели.
Водете си дневник
Писането на ръка само по себе си успокоява. А още повече успокоява, ако всяка вечер отделяте по 10 минути, за да опишете деня си – какво ви е зарадвало, какво ви е натъжило, с кого сте се срещнали, какво сте вечеряли.
Когато събитията са все още пресни в главата ви, ще имате си спомняте повече подробности. Запишете ли ги, после ще се връщате лесно към себе си и ще препрочитате най-интересната книга – на собствения си живот.
Водейки си дневник, ще развиете и още едно полезно качество – да обръщате внимание на малките неща. Нали все трябва да има за какво да пишете в дневника в края на деня.
Всеки ден по нещо ново
Хората обичат да се движат по предварително установен график и план. Това им дава чувство за сигурност и контрол. Но безкрайното повтаряне на едно и също всеки ден няма да остави и след от спомен в съзнанието ви.
Затова се предизвиквайте всеки ден -да минете по нов път, да направите нещо различно за вечеря, да се видите с някой, да отидете на място в града ви, на което не сте били...
Така дните ви няма да се сливат и да ви се струва в края на годината, че времето е изтекло без да остави никаква следа за себе си.
Не е нужно да са големи нови неща. Нужно е да имате желание да изпълните всеки един ден от живота си със смисъл.
Всяка година - по нещо голямо
Направете си списък с всичките големи и малки мечти, които имате. От нова рокля до екскурзия до Сейшелите. От разходка по плажа с колело до вечеря на върха на Айфеловата кула.
В началото (или пък в средата, юли месец е чудесен за пожелаване на неща) вземете решение коя голяма мечта ще сбъднете през следващите 12 месеца.
Мислете за това, работете за това, събирайте информация, мечтайте си вечер. И записвайте всичко в дневника, разбира се. Накрая, когато мечтата се сбъдне, ще знаете как сте се чувствали по пътя и ще знаете, че времето не е просто отлетяло.
Така в края на месеца, годината или живота си ще можете да си кажете „Колко много неща направих“.
И ще знаете, че отлетялото време не е било пропиляно.