Изкуството икебана води началото си още от Древността.
В началото на новата ера с думата "ками”"японците означавали всяко божествено за тях нещо, одушевен и неудошевен предмет.
Всеки предмет в природата притежава някаква сила и японецът се прекланя пред нея, пред "живите" камъни, дървета, цветя. Това преклонение постепенно се оформя в религиозна система "шинто" или "път към боговете".
Шинтоизмът се гради на любов и признателност към природата, на хармоничното съжителство на човека с нея.
По-късно японецът безболезнено приема и будизма (икебана води своето начало именно от поднасянето на цветя на Буда при религиозни ритуали) и богатата китайска култура.
Но той запазва в изкуството своите собствени достойнства: реализъм, чистота на линията и свежест на цветовете, с което се отличава от китайската екстравагантност и пищност.
"Некрасивото е недопустимо" е един от девизите на японеца далече през вековете.
Днес основните елементи при изработване на композициите са шин, сое, хикае или небе, човек, земя.
Така накратко философията в изкуството икебана се свежда до хармонията между човека и природата и преклонението пред красотата, излъчването на спокойствие и тишина.
Има различни школи и стилове в подреждането на цветя като най-разпространени са два - морибана и нагеире.
Практикуването на икебана, наричана още кадо или "пътят на цветята", се възприема и като форма на медитация. Релаксирайте, забавете темпото, съзерцавайте красотата на цветовете и съдовете.
В заниманията за отмора неусетно ще преживеете целия цикъл на живота - раждане, растеж, смърт, прераждане. Те придават на икебана дълбока духовност, а вас могат неусетно да доведат до желаното равновесие и дори до практични решения на наболели злободневни въпроси.
Опитайте, медитирайте, преживейте... Правила има, но щом се запознаете с тях ще можете да творите в така наречения свободен стил.
Прочети още:
Законите на пресаждането на цветя
Как букетът да остане свеж по-дълго?