В този живот, казваха бабите ни, човек трябва да посади дърво, да отгледа дете, да построи дом. И ако за дървото и детето сме с две ръце „за“, то построяването на дом вече не е задължително занимание.
Собственото жилище, колкото и предимства да има, може да се окаже пречка за развитието, особено при някого, който едва е навлязъл в 20-те си години.
Дори в дългосрочен план да мислите за собствено жилище, поне в някакъв миг от живота ви ще се наложи да живеете под наем – заради следването, заради неустоимото желание да не сте с родителите си под един покрив, заради тръпката да имаш местенце, което да наречеш „свое“, дори да е всъщност „чуждо“.
И тук идва голямата тънкост – как да се почувстваш у дома си в дом, който всъщност не е твой.
Единият вариант е просто да си супер приспособим и с подходящите аксесоари да украсиш наличното обзавеждане така, че да не ти прави впечатление, че е от 80-те години на миналия век (да, да, масово квартирите са такива).
Другият вариант, който е за предпочитане, е да се насочиш към необзаведен апартамент, в който да сложиш свои мебели, разбира се, без това да те доведе до фалит.
Собствените мебели в „несобствено“ жилище трябва да отговорят на няколко важни критерия:
- да се пренасят лесно:
Не само от магазина, но и от дом в дом. Изберете леки конструкции, удобни опаковки и възможност за сглобяване и разглобяване неограничен брой пъти.
Впрочем, това ще означава и по-ниска цена, а тя, когато човек е под наем, е от особена важност.
- да са многофункционални.
Когато човек живее под наем, особено ако е млад, няма нужда от сериозно обзавеждане, което да изкара с години.
Основните неща, които ви трябват, са легло, място за хранене и работа и място за съхранение на вещи и дрехи.
Спалня с ракла за дрехи или с чекмеджета за вещи е за предпочитане пред отделно легло и отделни етажерки.
Още повече, че редът се поддържа много по-лесно, когато хаосът не се вижда.
Гардеробът спокойно може да е дори от плат, така ще си спестите сглобяване, а при преместването просто ще го сгънете и ще го сложите на задната седалка на колата.
Говорим си за...
- да са универсални като цвят и стил
Колкото и да харесвате бледо лилавото или тюркоазено синьото като акцент на вратичките на шкафовете, например, оставете ги за времето, когато ще имате свой дом.
Мебелите в едно жилище под наем трябва да са в неутрални цветове, за да подхождат на всякаква обстановка.
В никакъв случай това не означава да се събуждате в стерилна среда.
Цветовите акценти ще дойдат от спалното бельо, аксесоарите и личните ви вещи, а и белите мебели всъщност правят помещението по-светло и по-отворено.