Какво си представяте, когато чуете думата „медитация“?
Вероятно това:
Постигането на такова единение обаче е почти невъзможно. Трябва да се намери време и място, трябва да накараме бъбривите си умове да замълчат поне за пет минути и трябва и да не заспиваме, освен това.
Не е лесно и го знае всеки, опитал се да постигне вътрешен баланс по този начин.
Медитацията обаче не е само поза лотос и „ом“. Медитацията е всяко наше действие, върху което се съсредоточим толкова, че забравим за всичко останало.
Както малките деца потъват абсолютно в рисуването или строенето с лего, без да чуват и да виждат какво става наоколо, така и ние, възрастните, трябва да намерим онези занимания, които ни настройват на такава медитативна вълна.
Обикновено става с еднообразна физическа работа, да речем миенето на чинии. При първите 1-2 вероятно ще се въртят из главата ви всякакви мисли, но постепенно се опитайте да се съсредоточите само върху миенето.
Топлината на водата, мекотата на пяната и движенията на гъбата. В момента това е вашата задача и нищо друго не трябва да ви разсейва.
Така или иначе ръцете ви са мокри и насапунисани.
Десетте минути, през които ще миете чинии и нищо друго няма да съществува за вас, са достатъчно време да прочистите съзнанието и да си починете.
Жените, които плетат, изпитват същото нещо. За тях са важни само иглите, преждата и бримките. Ритмичното потракване на иглите има същото действие върху ума, както ритмичната медитативна музика.
Така че не се отказвайте от медитацията, само защото не можете да я вместите в деня си. Превърнете еднообразните дейности в медитация и ще намерите отдушник на напрежението си.
Ще опитаме ли? ;)
Още за медитацията
11-те принципа на будистките монаси за балансиран живот, които ни предаде Яна от България
Не йога и медитация, а хоро и народни песни ни трябват, за да сме по-добре