Новата година е време за ново начало – момент, в който имаме шанс да пренасочим енергията си към нови цели и стремежи. Това е период на размисъл и планиране, когато обикновено се поставят амбициозни намерения за бъдещето. За мнозина от нас обаче тези цели са едни и същи всяка година - просто защото така и не ги достигаме. Защо? И може ли някой ден те да станат реалност? Отговорите даде психологът Ани Владимирова в ефира на NOVA.
По думите на Владимирова, за да се постигне една голяма цел, свързана с реорганизация на живота (като да отслабнем, да спортуваме, да спрем с цигарите и тн.), трябва да са налице поне 3 фактора - целта да е реалистична, да имаме личностни ресурси (като социална среда, подкрепа от близките), и адекватна самооценка. "Оттам нататък идва бичът на съвременния свят - отлагането", заяви тя.
Ани Владимирова определи свръхстимулацията като болестта на нашето време и по думите й именно тя е причината за отлагането - невронните ни мрежи са свръхнатоварени заради нея и достигаме до момент, в който се чувстваме по-добре да си пишем с някого, вместо да излезем да се видим с него на живо например.
Разковничето на постиженията е в търпението и последователността, категорична е тя. И препоръча - тъй като сме народ на негативната мотивация и по-скоро бихме си поставили за цел "да не правя" нещо, по-лесно ще постигнем целите си, ако обърнем ракурса - "да правя нещо, за да...".
Прочетете още:
-
Хората, на които трябва да простим преди Нова година
-
12 новогодишни традиции за късмет, които да си вземете от световната култура
-
Знаехте ли, че кафето помага на тялото и по тези начини?